Uzyskanie większej przestrzeni w mieszkaniu lub domu umożliwia przeszklona zabudowa balkonu. Na barierkach montuje się na piankę ramy okienne i następnie wykonuje się prace wykończeniowe, dzięki czemu pomieszczenie staje się odizolowane od czynników zewnętrznych. Taki zaadaptowany balkon to doskonałe miejsce na relaks lub stworzenie zimowego ogrodu. System okienny do tego typu montażu dostarcza producent Aluokna.

Zalety zabudowanego balkonu

Mieszkania w bloku nie są zazwyczaj duże pod względem powierzchni, dlatego każde dodatkowe metry cieszą mieszkańców. Pomysłem na pozyskanie nowego miejsca do spędzania przyjemnie czasu jest zabudowany szkłem balkon. Kompletne systemy do tego dostarcza np. firma Aluokna. W takim miejscu można urządzić ogród zimowy, w którym cały rok kwitną kwiaty. Ponadto obudowany szkłem balkon stanowi barierę antywłamaniową, daje dodatkową ochronę termiczną oraz przed hałasem, oraz zmniejsza ryzyko wypadnięcia dzieci, czy zwierząt domowych np. kotów.

Jak zabudowuje się szkłem balkon?

Przed podjęciem prac budowlanych trzeba się dowiedzieć w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej, czy potrzebna jest zgoda. W przypadku domu prywatnego tego typu przeróbki nie wymagają żadnych formalności. Przed przystąpieniem do prac trzeba sprawdzić nośność balkonu, ponieważ podczas montażu zostanie dodatkowo obciążony, choć wybór stolarki aluminiowej nadaje konstrukcji lekkości. Ramka wraz z szybą jest montowana np. na barierce, w przypadku elewacji ociepleniowej wycina się w niej dziurę, by wpuścić tam ramę, a następnie za pomocą pianki, przytwierdzona się okno na stałe. Przeszklone zabudowy balkonów dają wspaniały efekt estetyczny, zwłaszcza jeśli wykona się je na trzech ścianach. Szerokie okna z każdej strony dają dużą ilość światła, przy jednoczesnej ochronie przed zimnem. To sprawia, że takie miejsce staje się wymarzonym miejscem wypoczynku. Istnieje wiele opcji aranżacji małej werandy, dzięki specjalnym meblom.