Instalacja ogrzewania podłogowego to nie tylko wygodne i ciepłe rozwiązanie dla domowników i odwiedzających dom gości. Jest to także bardzo korzystny sposób na to, aby mury budynku się nie wyziębiały i zachowywały właściwą wilgotność. Poprawnie zamontowany podłogowy system grzewczy w domu ma bardzo wiele zalet i jest obecnie bardzo popularny wśród wielu inwestorów budowlanych.

Osoby decydujące się na to rozwiązanie mają do wyboru dwie możliwości. Pierwszym z nich jest rozwiązanie z wodną instalacją. W tym przypadku ciepło, które oddaje do pomieszczenia podłoga, może pochodzić z kolektorów słonecznych, coraz częściej wybieranej teraz pompy ciepła lub z kotła grzewczego. Porównując ogrzewanie wodne do elektrycznego, trzeba wspomnieć, że instalacja oraz podłączenie tego systemu jest bardziej pracochłonne i wymaga więcej czasu.

Druga opcja – ogrzewanie podłogowe elektryczne. Instalacja w tym przypadku jest o wiele prostsza i polega na umiejscowieniu połączeń grzewczych na podłodze, zanim pojawi się tam posadzka oraz na podłączeniu tychże połączeń do puszki instalacyjnej, dzięki której można kontrolować poziom generowanego przez system ciepła.

Któregokolwiek wymienionego wyżej sposobu się nie wybierze, należy rozsądnie dopasować firmę instalującą ogrzewanie podłogowe. Takich zadań podejmuje się przedsiębiorstwo Anma z Sulęcina, które realizuje usługi montażu systemów grzewczych i sanitarnych. W zakresie ich działalności jest nie tylko instalacja, ale także sprzedaż urządzeń wspierających systemy ogrzewania oraz rozwiązania sanitarne.

Warunki potrzebne do instalacji ogrzewania podłogowego               

Ciepła podłoga, kiedy na dworze panuje nieprzyjemna zimna pogoda, to ogromny komfort. Decyzję o instalacji ogrzewania podłogowego najlepiej podjąć w momencie, kiedy nieruchomość jest w stanie surowym. To szczególnie ważne, jeśli wybrało się zestaw ogrzewania na bazie instalacji wodnej. Zbudowanie całej struktury musi być montowane przed położeniem posadzki.

Przygotowując się do realizacji tego planu, należy powierzyć specjalistom rozplanowanie powierzchni ogrzewanej oraz zamontowanie na niej połączeń oddających ciepło.

Korzyści z instalacji ogrzewania podłogowego

Tylko jeśli system będzie działał poprawnie, będzie można zauważyć jego zalety. Takie rozwiązanie ma bardzo wiele plusów. Jedyny z nich jest uniwersalność – można montować je w większości pomieszczeń. Sposób, w jaki ciepło oddawane jest do pomieszczenia, powoduje, że powietrze się nie wysusza. Nie można tego powiedzieć o ogrzewaniu za pomocą kaloryferów.

Dzięki ogrzewaniu w podłodze można znacznie ograniczyć ilość kaloryferów w pomieszczeniu, dzięki czemu domownicy będą mieli więcej miejsca, aby zaplanować przestrzeń mieszkalną. Można dzięki temu także ograniczyć wydatki na zakup grzejników, które mogą okazać się droższe niż właściwie zaplanowane połączenia dostarczające ciepło z podłogi. Oszczędność osiąga się nie tylko w trakcie zakupu urządzenia, ale także w trakcie użytkowania. Łączy się to z komfortem poruszania się po pomieszczeniu na ciepłej podłodze. Odbierając ciepło poprzez stopy, ogranicza się wychłodzenie organizmu. W ostatecznym rachunku jest to więc rozwiązanie zdrowsze niż kaloryfery, które zużywają dużo więcej energii i wysuszają powietrze w pomieszczeniu.

Są dwie ważne kwestie, na które warto zwrócić uwagę, zastanawiając się nad ekonomicznym i nowoczesnym rozwiązaniem dotyczącym ogrzewania nieruchomości poprzez system grzewczy w podłodze: trzeba zaplanować instalację, zanim jeszcze położy się posadzkę i podjąć decyzję, jeśli chodzi o wykonawcę tego zadania. Te dwa punkty są niezmiernie ważne i gwarantują, że domownicy będą mogli cieszyć się przyjemną ciepłą temperaturą w domu niezależnie od pory roku i wilgotności powietrza na zewnątrz.