Turbosprężarki są ważnym elementem wyposażenia silników wysokoprężnych i coraz częściej znajdują się w jednostkach benzynowych. Ta część zapewnia większą moc, wyższy moment obrotowy i niższe spalanie. Jednak silna eksploatacja powoduje, że turbosprężarki psują się i należy je wymieniać lub regenerować. Zajmuje się tym warsztat samochodowy Miga-Reg Pawła Migi w miejscowości Rzemień w województwie podkarpackim.

Jakie znaczenie mają turbosprężarki?

Turbina jest ważnym elementem najczęściej używanego obecnie systemu, czyli turbosprężarki. Często, gdy mówi się o pojazdach z turbodoładowaniem, używa się słowa „regeneracja”, ale niewiele osób wyjaśnia, co kryje się pod tym hasłem. Turbosprężarki zaczęły być szeroko stosowane od pierwszej połowy ubiegłego stulecia, choć wtedy tylko w samochodach ciężarowych. W 1973 roku zaczęły one pojawiać się także w samochodach osobowych i są obecnie najpowszechniejszą sprężarką jednostki napędowej, występującą w prawie wszystkich silnikach wysokoprężnych i wielu jednostkach benzynowych. Wykonane są ze stopów i materiałów odpornych na temperaturę, korozję i ścieranie, działają bardzo dobrze na długo przed pojawieniem się pierwszych oznak zużycia.

Regeneracja czy wymiana turbosprężarki?

Awaria turbosprężarki to częsta usterka w samochodach z turbodoładowaniem. Jeżeli zaistnieje poważna awaria i nie będzie innego rozwiązania niż naprawa, konieczny będzie zakup nowej turbiny. Koszt zakupu nowego urządzenia jest wyższy niż koszt regeneracji i często przekracza możliwości finansowe wielu właścicieli pojazdów. Jeśli operacje regeneracji turbin są możliwe, kierowcy powinni wybrać taką opcję. Nowa turbina na pewno spełni wszystkie wymagania stawiane przez producenta modelu samochodu osobowego. Natomiast korzyść regeneracji turbosprężarki będzie rozwiązaniem wątpliwości co do dokładnych przyczyn awarii naszej tego elementu.

Jak przebiega regeneracja turbosprężarki?

Czas potrzebny do przywrócenia turbiny do pełnej sprawności jest silnie uwarunkowany stopniem i intensywnością prac konserwacyjnych. Doświadczeni mechanicy samochodowi, tacy jak na przykład pracujący w warsztacie Miga-Reg Pawła Migi w miejscowości Rzemień w województwie podkarpackim rozwiążą ten problem bardzo sprawnie. Turbosprężarka musi przejść operacje czyszczenia w celu określenia stopnia usterki. Kolejne kroki to rozebranie korpusu i rozłożenie go na poszczególne elementy składające się na całość urządzenia. Takie rozdrobnienie podzespołów pomoże mechanikowi określić, jaka jest przyczyna zleconej naprawy turbiny. Ostatnim krokiem jest przygotowanie nowych części oraz czynności polegające na doważeniu turbiny. Odbudowane urządzenie jest testowane na specjalnie zaprojektowanej maszynie i jeśli turbosprężarka przejdzie test pozytywnie, to znaczy, że można ją zamontować w aucie.