Znaczenie wentylacji dla bezpieczeństwa domowników i innych użytkowników zamkniętych pomieszczeń jest nieocenione. W zależności od miejsca, w którym się znajduje ujście kanału, kratka wentylacyjna powinna być maksymalnie dopasowana do przestrzeni, którą uzupełnia. Materiały wykonania kratek wentylacyjnych decydują o ich trwałości i estetycznym wyglądzie. W artykule postaramy się podpowiedzieć, które z rozwiązań jest najbardziej odpowiednie ze względu na bezpieczeństwo, jak również wygląd pasujący do wystroju danego pomieszczenia.


Funkcje kratki wentylacyjnej

Zajmując się produkcją kratek i systemów wentylacyjnych, Mil-Dam stale dostarcza swoim klientom rozwiązań najwyższej jakości. Oprócz wykonywania samych kratek, staramy się profesjonalnie doradzać klientom na każdym etapie zamówienia – począwszy od zebrania jego poszczególnych elementów, aż po wykończenie całości.

Kratki wentylacyjne mają za zadanie przykrywać przewody wywiewne i nawiewne. Kształt tego elementu może być kwadratowy, prostokątny lub okrągły.  Kratkę wentylacyjną specjaliści firmy Mil-Dam mocują na kilka sposobów - wkrętami, a także preparatami uszczelniającymi np. piankami lub silikonem. Każdy z etapów przytwierdzania jest niezwykle istotny, bo tylko dzięki temu nie dojdzie do rozszczelnienia instalacji przy jej wylocie.

Do najważniejszych elementów składowych kratek, należą kołnierz i siatka tkana. Istotnymi częściami całości są także listwy, dzięki którym można ograniczać przepływ powietrza i regulować kierunek nawiewu.

Jaką kratkę wentylacyjną wybrać, biorąc pod uwagę typ pomieszczenia?

W zależności od tego, gdzie ma być umieszczona kratka wentylacyjna, specjaliści firmy Mil-Dam zalecają dobór materiału wykonania do panujących tam warunków. Jeśli np. szyb wentylacyjny doprowadza powietrze do miejsca, gdzie istnieje możliwość obecności substancji toksycznych lub styczności z wysokimi temperaturami, powinno się korzystać z kratek wykonanych ze stali nierdzewnej. Jeśli natomiast mają one być montowane w mieszkaniach, bardzo dobrze sprawdzą się te wykonane z tworzyw sztucznych.
Bardzo ważna jest także łatwość dostępu i czyszczenia kratki wentylacyjnej. Niezależnie od materiału wykonania, trzeba ją regularnie myć, by spełniała ona swoją funkcję. Zaleca się również kontrolowanie stanu całego przewodu wentylacyjnego raz na sezon, by nie dopuścić do rozwoju wewnątrz niego grzybów lub innego rodzaju ustrojów chorobotwórczych, groźnych dla zdrowia.