Remont dachu nie kojarzy się dobrze właścicielom domów. Zazwyczaj jest kosztownym przedsięwzięciem, a nieprawidłowo wykonany może skutkować kolejnymi wydatkami i dużą porcją stresu. Zanim zlecimy jego przeprowadzenie firmie dekarskiej, warto dowiedzieć się, na co powinniśmy zwracać uwagę. Największe znaczenie mają: ocena stanu dachu, przeznaczenie poddasza, dobrane materiały oraz wybór odpowiednich specjalistów. Jak się do tego zabrać?

Remont dachu – po pierwsze formalności

Jeśli dach w naszym budynku wymaga remontu, na początku musimy dowiedzieć się, jak przeprowadzenie prac wygląda od strony prawnej. Wolnostojące domy jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się na naszej działce, na ogół nie wymagają dopełniania żadnych formalności przy pracach remontowych. Zgłoszenie robót będzie potrzebne, jeśli budynek stoi przy granicy działki (najczęściej dotyczy do konstrukcji bliźniaczych lub szeregowych) lub jest wpisany do rejestru zabytków. Pozwolenie na budowę wymagane jest natomiast wtedy, gdy prace wykraczają poza prawną definicję remontu i dokonujemy zmian w stosunku do pierwotnego projektu.

Ocena stanu dachu i wycena

Ocena stanu istniejącego dachu jest niezbędna do tego, aby poznać zakres potrzebnych prac i ich koszt. Podstawowe oględziny możemy wykonać sami, jednak musimy zwracać uwagę nie tylko na stan samego pokrycia, ale także elementów konstrukcyjnych oraz instalacji takich, jak kominy czy piorunochrony. Po wstępnej ocenie możemy zwrócić się do jednej ze specjalistycznych firm budowlanych, na przykład do Przedsiębiorstwa Budowlanego Marek Guzikowski i Andrzej Sielaszuk z Olsztyna. Wykwalifikowani dekarze przeprowadzą szczegółowe oględziny stanu dachu i poddasza, co pozwoli im sporządzić wstępny kosztorys robót. Kwota, jaką będziemy musieli przygotować na remont, będzie zależeć przede wszystkim od przeznaczenia przestrzeni pod dachem. Jeśli jest niezagospodarowana, koszt remontu będzie zazwyczaj niższy niż przy zabudowie mieszkalnej.

Wybór materiałów i terminu remontu

Przy sporządzaniu kosztorysu firma dekarska powinna z nami skonsultować dobór materiałów. W zależności od budżetu, jakim dysponujemy i pożądanego efektu będziemy musieli wybrać przede wszystkim pokrycie – na rynku dominują dwie opcje: dach z blachy lub z dachówek - ceramicznych bądź cementowych. Jeśli wymiany będą wymagać elementy konstrukcji i instalacje, wykonawca także powinien to z nami skonsultować. Po ustaleniu tych wszystkich warunków pozostaje nam ustalić, kiedy dekarze mają rozpocząć pracę. Musimy pamiętać, że remont dachu zazwyczaj wiąże się z jego częściową lub całkowita rozbiórką. Najlepiej więc sprawdzić długoterminowe prognozy pogody przed umówieniem terminu z firmą budowlaną, aby uniknąć przestojów i szkód spowodowanych długotrwałymi opadami.