Balkon to miejsce, w którym można spędzić wolny czas, odpocząć lub także wyhodować swój mały ogródek. Często jednak powierzchnia ta nie jest używana, ze względu na warunki atmosferyczne. Aby wykorzystać potencjał balkonu i korzystać z niego do woli, warto zdecydować się na jego zabudowę. Sprawdź, jakie są rodzaje zabudowy balkonowej oraz jakie niesie ze sobą korzyści!

Rodzaje zabudowy balkonu

Balkon można zabudować na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest ramowy. Jest bardziej popularny, ze względu na lepszą cenę. Jest to system przesuwny, w którym ramy okienne najczęściej stanowią profile z aluminium. Wstawia się w nie przesuwne szyby. Dzięki takiej zabudowie można korzystać z uroków natury bez względu na pogodę. Umożliwia ona również bezpieczną zabawę dla najmłodszych i przede wszystkim optycznie powiększa balkon, nadając mu nowego charakteru

Drugim rodzajem zabudowy balkonu jest zabudowa bezramowa. Jest ona łatwa zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i w konserwacji. Idealnie nadaje się na balkony o każdym kształcie, chroniąc i upiększając je. Nie ma profili pionowych, a jej elementy są od siebie niezależne. Systemy bezramowe opierają się na zastosowaniu szkła hartowanego, które jest bardzo wytrzymałe i odporne na różne warunki atmosferyczne. Są także funkcjonalne i zapewniają komfortowe korzystanie z balkonu niezależnie od pory roku. 

Jeśli nie wiemy, który rodzaj zabudowy wybrać, warto skorzystać z pomocy fachowców oraz przejrzeć oferty różnych firm, które się w tym specjalizują. Jedną z nich jest firma Morad. Oferuje zabudowy balkonów, tarasów i nie tylko. Warto przeprowadzić wywiad z ekspertem i dowiedzieć się, jaki wybór będzie dla nas najlepszy. Oczywiście, przed wykonaniem zabudowy należy uzyskać wszelkie zgody na jej wykonanie. Bez pisemnego zatwierdzenia przez konserwatora budynków lub spółdzielni mieszkaniowej może dojść do wystosowania kar pieniężnych.

Zalety zabudowy balkonu

Zabudowa balkonu sprawdzi się zarówno w domu, jak i w mieszkaniu w bloku. Przede wszystkim ogranicza hałas, zapewnia bezpieczeństwo oraz optycznie powiększa przestrzeń. Dzięki zabudowie balkonu będzie można z niego korzystać przez cały rok, niezależnie od pogody; odpocząć i spędzić miło czas z bliskimi.

Zabudowa chroni również przed ochłodzeniem pomieszczeń zimą i próbami włamania. Można ją wykonać i pomalować w dowolny sposób, dzięki czemu uzyskamy piękny wystrój balkonu. Jest także łatwa w czyszczeniu i utrzymaniu, jednocześnie chroniąc przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. W miastach, gdzie panuje zgiełk lub szkodliwy smog, będzie to świetny pomysł na poprawę komfortu z użytkowania przestrzeni balkonowej.