Kostka brukarska to bardzo popularny rodzaj materiału stosowanego na utwardzenia i zabezpieczenia nawierzchni ciągów pieszych. Brukuje się nią również drogi i podjazdy. Fantazyjne wzory zdobią miejskie place i rynki. Występuje w trzech zasadniczych odmianach, jako kostka betonowa, granitowa i kamień polny. Betonowa jest produkowana w wielu kolorach. Jej układanie nie jest zajęciem trudnym ale wymaga wprawy, doświadczenia i cierpliwości.

Rodzaje kostki brukarskiej

Ze względu na kształt kostkę można podzielić na prostokątną, kwadratową, sześciokątną lub w kształcie fali czy klepsydry. Dużą popularnością cieszą się również elementy ażurowe. Kostka betonowa jest stosunkowo tanim i łatwo dostępnym elementem.  Jest ona najczęściej układana na chodnikach, wokół domów, na tarasach czy placach. Kostka betonowa jest produkowana w bogatej gamie kolorystycznej. Bardziej wytrzymałym i nieco droższym elementem do brukowania jest kostka kamienna. Zazwyczaj jest to granit w formie nieregularnych sześciennych kostek. Występuje najczęściej w dwóch odcieniach jasnoszarym lub ciemno antracytowym. Mozaiki na placach lub tarasach układane z granitu prezentują się bardzo efektownie. Do łask powraca również tradycyjny kamień polny. Są to duże, nierównomierne bloki kamienne występujące w różnych kolorach. Nawierzchnia taka cechuje się niepowtarzalnym urokiem naturalnego otoczenia. Wiele firm takich jak zakład brukarski Krzysztofa Ciesielskiego specjalizuje się w artystycznym układaniu kostki brukowej. Wykonują dla swoich klientów nawet najbardziej nietypowe wzory.  Kostką można brukować wjazdy do posesji, podjazdy do garaży, tarasy, chodniki. Firmy realizują również duże zamówienia takie jak brukowanie placów, parkingów, czy miejskich ciągów pieszych.

Przygotowanie podłoża i układanie kostki

Aby kostka została położona prawidłowo i równe trzeba najpierw odpowiednio przygotować podłoże. Po niwelacji terenu należy wytyczyć miejsca ułożenia obrzeży. Na rogach ścieżek, według planów wbijane są drewniane paliki lub metalowe pręty a na nich mocowany dobrze naciągnięty sznurek. Następnie szpadlem wykopywane są płytkie wykopy w których będą układane obrzeża. Standardowa wysokość elementu betonowego obrzeża wynosi 20 cm. Głębokość wykopu pod obrzeża waha się od 28 cm do 30 cm. W miejscach w których będą najeżdżały na nie samochody głębokość wykopu powinna wynosić 30 cm. W pozostałych miejscach takich jak ciągi piesze, place czy tarasy obrzeża wkopuje się płycej. Na dnie wykopu układa się beton, najlepiej klasy B 7.5. Po ustawieniu i wypoziomowaniu, element jest obetonowywany z obu stron. Beton powinien być dobrze wygładzony kielnią, żeby nie powstawały wybrzuszenia. Po wygładzeniu podłoża można układać kostkę. Roboty brukarskie wymagają nie tylko wiedzy ale również zmysłu artystycznego, dokładności i cierpliwości. Przy układaniu podjazdu należy wykonać specjalną podbudowę. Składa się ona z następujących części: piasek zasypowy o grubości 20 cm, na nim 15 centymetrowa warstwa tłucznia i beton B7.5 o grubości 15 cm. Ostatnią warstwą jest 15 cm piasku. Należy dobrze go ubić zagęszczarką, a w trudno dostępnych miejscach ubijakiem ręcznym, z lekkim nadmiarem przy obrzeżach. Nadmiar piasku zbierany jest długą łatą. Po przygotowaniu podłoża można zacząć układać kostkę brukarską. Mniejsze elementy docina się szlifierką o odpowiednim ostrzu do cięcia betonu. Kostka na plac budowy dowożona jest w paletach.