Stworzenie betonowej posadzki to, wbrew pozorom, niełatwe zadanie. Pod uwagę trzeba wziąć wiele różnych czynników, które w przyszłości mogłyby przyczynić się do jej uszkodzenia. To z kolei determinuje wybór odpowiedniej mieszanki betonowej. W niniejszym artykule opowiemy, czym powinien wyróżniać się dobry beton posadzkowy. Jego najważniejsze cechy zdradzi nam specjalista z firmy Stambet-Bud w Grodzisku Mazowieckim.

Jaki powinien być beton na posadzkę?

Posadzki betonowe stosuje się wewnątrz i na zewnątrz budynku – na balkonach, tarasach, przydomowych podjazdach. Najważniejsze jest to, by mieszankę betonową dobrać pod konkretne warunki środowiskowe, uwzględniając następujące czynniki:

  • obciążenia statyczne i dynamiczne,

  • ścieranie,

  • wnikanie olejów i innych płynów,

  • wahania temperatury.

Z racji tego, że posadzki betonowe tworzy się zazwyczaj na dużej powierzchni, warto zdecydować się na mieszankę betonową zawierającą zbrojenie rozproszone w postaci np. włókna stalowego lub włókna polimerowego. Rolą takiego zbrojenia jest obniżenie naturalnego skurczu betonu, co nie tylko podwyższy estetykę posadzki, ale też ograniczy konieczność wykonania dużej liczby cięć dylatacyjnych. Betoniarnia Stambet-Bud produkuje beton posadzkowy najwyższej jakości. Firma dysponuje nowoczesnym, w pełni zautomatyzowanym węzłem betoniarskim, który gwarantuje powtarzalność produkcji. Co ważne, przedsiębiorstwo wytwarza także mieszanki betonowe według receptur określonych przez inżynierów budownictwa. Jeśli zaś inwestor pragnie nabyć gotowy produkt, to najczęściej jest to beton klasy C20/25 lub C25/30.

Jakie kruszywo stosuje się do wyrobu betonu posadzkowego?

Jak tłumaczy specjalista z firmy Stambet-Bud – do produkcji betonów posadzkowych najlepsze jest kruszywo drobne. Często wykorzystuje się w tym celu piasek rzeczny lub kopalniany o uziarnieniu do 2 mm, z czego ten drugi uznawany jest za lepszy. Dlaczego? Piasek kopalniany ma bardziej zróżnicowany kształt i ostre krawędzie. To z kolei w dużym stopniu ogranicza wyciek mleczka cementowego na wierzch mieszanki betonowej. Zjawisko to określa się mianem bleedingu. Nieco rzadziej do produkcji betonu na posadzki używa się kruszywa grubego. Jeśli już, to jest to żwir o uziarnieniu od 2 do 16 mm. Na koniec warto wspomnieć, że betoniarnia Stambet-Bud ma w swojej ofercie różne rodzaje kruszyw, które są sprowadzane od zaufanych producentów. Firma zajmuje się sprzedażą i transportem kruszywa, a także wykorzystuje je na własne potrzeby.