Systemy sygnalizacji pożaru to nowoczesne rozwiązania, które gwarantują wczesne ostrzeganie przed ogniem. Wykrywają one nawet niewielki płomień oraz dym, dzięki czemu szybko można przejść do akcji ratowniczej. Dzięki połączeniu z systemami automatyki budynkowej, a także z instalacjami wodnymi przeciwpożarowymi, szybko mogą ugasić pożar. Systemy sygnalizacji pożaru obecnie stały się standardem nie tylko w dużych budynkach, ale też w domach. Coraz częściej wdraża je się nawet w mieszkaniach.

Czym jest system sygnalizacji pożaru?

System sygnalizacji pożaru (SAP, SSP) służy do błyskawicznego wykrywania zagrożenia pożarowego i jego sygnalizowania. Takie rozwiązanie powiadamia też odpowiednich użytkowników o włączeniu alertu. Najnowocześniejsze systemy dodatkowo połączone są ściśle z innymi elementami automatyki budynkowej BMS lub SmartDom. To wtedy mogą rozpocząć gaszenie przy użyciu specjalnych instalacji wodnych montowanych w suficie. Podłączenie pod automatykę daje również szerokie możliwości kontrolne.

Gdzie zaś wdrażane są systemy sygnalizacji pożaru? Do niedawna miały one swoje zastosowanie głównie w obiektach publicznych i komercyjnych, a także w zakładach przemysłowych, na parkingach podziemnych oraz w hangarach i magazynach. Obecnie warto wdrażać je również w apartamentach, domach jednorodzinnych i w mieszkaniach. Dla klientów indywidualnych systemy te tworzone są jednak w znacznie uproszczonej formie.

Elementy systemu sygnalizacji pożaru

Systemy sygnalizacji pożaru składają się z wielu połączonych ze sobą elementów. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • centralę systemu – serce całego wdrożenia,
  • panele z ręcznym ostrzegaczem pożarowym (ROP) – pozwalają na wywołanie alarmu pożarowego przez użytkownika obiektu w sposób natychmiastowy,
  • sygnalizatory – optyczne, optyczno-dźwiękowe, dźwiękowe itp.,
  • moduły sterujące i monitorujące,
  • puszki instalacyjne,
  • detektory specjalne,
  • zasilacze pożarowe,
  • czujniki punktowe – czujki optyczne dymu, czujki jonizacyjne, czujki liniowe, czujki ciepła (temperatury), czujki płomienia, czujki multisensorowe.

Wdrażanie systemu sygnalizacji pożaru

Wdrażanie systemu sygnalizacji pożaru nie należy do łatwych. Istotny jest bowiem precyzyjny projekt, który musi być tworzony na podstawie analizy zagrożeń, warunków technicznych budynku, a także po wcześniejszym doborze urządzeń. Opracowanie szczególnie skupia się na miejscach zlokalizowania czujek oraz innych podzespołów całego systemu.

Prace nad systemem sygnalizacji pożaru zleca się profesjonalistom. Współpracę warto podjąć np. z firmą Usług instalacyjno-elektrycznych Leszka Dzikowskiego. Oprócz wdrożenia zapewni ona także odpowiednie szkolenia dla użytkowników. Zapomnieć nie można też o ważnych testach, a później o okresowych konserwacjach i przeglądach. Wszystko po to, aby błyskawicznie reagować na pojawiające się zagrożenie.