Idee budownictwa pasywnego tj. energooszczędnościowego i proekologicznego, zostało docenione przez Ministerstwo Infrastruktury, a także przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dowodem na to jest jeden z priorytetowych rządowych projektów zwanych „Czyste Powietrze”, który realizowany będzie w latach od 2018 do aż 2029 roku! Na czym on polega? Przede wszystkim na dofinansowywaniu inwestycji – również remontowych i modernizacyjnych – które sprzyjają ochronie środowiska. Długa lista wspieranych działań, przewiduje między innymi wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, czy docieplenie przegród i elewacji budynku!

Nowoczesne termoizolacje budynku

Termoizolacje budynków można podzielić na te elewacyjne, a także wewnętrzne, które dotyczą głównie dociepleń poddaszy. Jeśli chodzi jednak o standardowe termomodernizacje zewnętrzne, warto wiedzieć, że do innowacyjnych, wspieranych programem „Czyste Powietrze” mogą być prace, które oparte są np. o wykorzystanie materiały izolacyjnego, zwanego neoporem. Są nim płyty styropianowe, które mają dużą domieszkę granulatu grafitowego. Wyróżniają się one mniejszą gęstością, oraz lekkością, a także unikalnymi właściwościami, co pozwala stosować je w oszczędny sposób, wykonując stosunkowo cienkie warstwy. Tu warto wiedzieć, że dużą rolę odgrywają cząstki grafitu, które odbijają promieniowanie ciepła, a tym samym jego uciekanie przez ściany z wnętrz danego obiektu. Istotne jest również to, że neopor, idealnie nadaje się także, jako termoizolacja piwnic, czy fundamentów, czyli miejsc narażonych na bezpośredni kontakt z wodą oraz śniegiem. Płyty styropianowo-grafitowe, świetnie nadają się zatem na izolatory zwalczające zjawisko kapilarnego podnoszenia wody w ścianach. Jeśli chodzi zaś o tę nowoczesną technikę termomodernizacji, warto wiedzieć, że osiąga ona nawet parametr przewodzenia ciepła, na poziomie 0,031 W/mK. Taki wynik powoduje, że jest to technologia, na której zastosowanie z pewnością uzyskamy programowe dofinansowanie lub też pożyczkę.

Cenna wskazówka: Polecaną termoizolacją budynku jest również ta w technice mokrej lekkiej, lub suchej lekkiej. W obu przypadkach również można starać się o pomoc z funduszu „Czystego Powietrza”, zwłaszcza jeśli decydujemy się również na montaż wentylacji mechanicznej z rekuperatorami odzysku ciepła, czy też na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej (tu wybieraj okna energooszczędne z tzw. ciepłym montażem).

Zwróć się o pomoc do firmy WE.STORY!

Jeśli planujesz termomodernizację swojego budynku np. domu jednorodzinnego w nowoczesnej technologii, wraz dofinansowaniem ministerialnym, zgłoś się do firmy wykonawczej WE.STORY, która pomoże oszacować Ci kosztorys, czas wykonawstwa, a także pomoże wypełnić odpowiednie dokumentu dla „Czystego Powietrza”. Prace elewacyjne ekipa WE.STORY, przeprowadzi zaś szybko i w najwyższej możliwej jakości!