Kiedy prace budowlane nowego domu zmierzają ku końcowi, pojawia się pytanie, jak wykończyć przestrzeń znajdującą się wokół domu. Mowa tutaj m.in. o zasadzeniu trawników, zaprojektowaniu całego ogrodu i stworzeniu wygodnego podjazdu do garażu. Coraz częściej właściciele domków jednorodzinnych stawiają na alejki wokół domu, które pełnią funkcje ścieżek ogrodowych. Najczęściej wykorzystywanym materiałem do wykończenia takiej przestrzeni jest kostka brukowa. Jak w praktyce wygląda jej układanie i ile kosztują usługi brukarskie?

Jak wygląda układanie kostki brukowej przez firmę brukarską?

Tak jak w przypadku innych prac budowlanych, tak i układanie kostki brukowej rozpoczyna się od przygotowania podłoża i wytyczenia granic podjazdu do garażu, placu czy ścieżek wokół domu. W dalszej kolejności wykonywane są dokładne wymiary potrzebne do oceny tego, ile kostki brukowej należy zakupić. Następnie wyrównywana jest ziemia, a po usunięciu jej nadmiaru oraz ubiciu można przejść do układania kostki brukowej. Trzeba jednak pamiętać, aby miejsce pod kostką brukową było pokryte żwirem czy piasek, który wyrówna teren. Warto również wiedzieć, że podbudowa, podobnie jak sama kostka brukowa, musi mieć odpowiednią grubość, która uzależniona jest od przewidywanego obciążenia. Jeżeli zakłada się, że obciążanie będzie duże, zaleca się zastosowanie wylewki z chudego betonu. Z reguły jednak na przydomowych podwórkach czy podjeździe takie dodatkowe zabezpieczenie nie jest konieczne.

O ile położenie kostki betonowej nie jest zbyt skomplikowane, o tyle ułożenie kostki kamiennej, np. granitowej, wymaga większej umiejętności oraz doświadczenia. Kostkę granitową układa się podobnie jak betonową, jednak konieczne jest zachowanie odstępów, które w dalszej kolejności wypełnia się piaskiem. Jak przekonuje specjalista Cabaj Przemysław z PHU Perfekt- Bruk kostka z kamienia polnego wymaga już większej wyobraźni, wszystko po to, aby stworzyć efektowną kompozycję.

Ile kosztuje skorzystanie z usług firmy brukarskiej?

Ułożenie kostki brukowej wymaga zatrudnienia profesjonalnej firmy brukarskiej. Niezależnie od tego, czy wybór padnie na kostkę o standardowym kształcie, czy na granit lub na kamień polny, ceny uzależnione będą od powierzchni terenu. Firma brukarska bardzo często oferuje kompleksową usługę układania kostki brukowej, która obejmują zarówno pracę, jak i materiał. W taki sposób bardzo łatwo można zaoszczędzić. Poszukując wykonawcy, warto kierować się nie tylko sugerowanymi cenami, lecz także opinią klientów, którzy zdążyli już skorzystać z usług danej firmy.