Przez ostatnich kilka lat podczas remontów domów i mieszkań można zauważyć wzrost zainteresowania sufitami podwieszanymi. Ich montaż daje wiele korzyści. Jedną z najważniejszych jest to, że podwieszany sufit pozwala np. na schowanie kabli elektrycznych lub rur, które nie prezentują się estetycznie. Poza tym takie sufity umożliwiają wykonanie punktowego oświetlenia. Zanim jednak będziemy mogli cieszyć się takim sufitem, trzeba go zamontować, a podczas tej pracy lepiej nie popełniać niektórych błędów. Czego one dotyczą?

Montaż podwieszanego sufitu – podstawowe błędy

Prace remontowe zawsze muszą odbywać się zgodnie z przygotowanym wcześniej harmonogramem, bez którego remont mieszkania zamieniłby się w chaos. W związku z tym montaż sufitu podwieszanego nigdy nie może zostać zrealizowany przed pracami mokrymi. Jeśli o tym zapomnimy, wówczas możemy liczyć się z tym, że na płytach sufitowych zacznie gromadzić się wilgoć z wylewek oraz szpachli. Niestety zawilgocone płyty gipsowe szybko zaczną pleśnieć i konieczna będzie ich wymiana. Kolejnym błędem, jaki może przytrafić się w trakcie wykonywania tego zadania, jest nieprawidłowe zmierzenie miejsca, w którym sufit ma zostać zamocowany. Pracownicy z firmy Usługi Budowlane Bar Zbigniew Cipkowski z Milanówka zawsze przed montażem płyt gipsowych upewniają się, że podwieszany sufit będzie równo osadzony, a do tego niezbędne jest dokładne wymierzenie pomieszczenia.

Błędy mogą przytrafić się także podczas zakupów materiałów. Zwykle dotyczą one nieodpowiednio dobranych płyt gipsowych oraz kotew. Podwieszany sufity montuje się w różnych pomieszczeniach, aczkolwiek w łazience oraz w kuchni muszą zostać zamocowane specjalne wodoodporne płyty, które nie zostaną uszkodzone przez wilgoć. Do salonu lub sypialni odpowiednie będą zwykłe płyty. Problem mogą stanowić także niewłaściwie dobrane kotwy. Podczas ich zakupu należy kierować się rodzajem stropu, ponieważ inne kotwy stosuje się do stropów żelbetowych, a inne do drewnianych. Efektem złego dobrania tych elementów może być niestabilna konstrukcja.

Czym grozi brak wykonania izolacji sufitu podwieszanego?

Błędy w montażu sufitu podwieszanego mogą być też związane z brakiem wykonania izolacji. Mowa tu zarówno o izolacji przeciwwilgociowej, jak i akustycznej. Jeśli montujemy sufit z płyt gipsowych w łazience, konieczne jest zabezpieczenie go przed działaniem wilgoci. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest przyklejenie folii paroizolacyjnej. A co się stanie, jeśli nie zastosujemy izolacji? Wówczas para wodna i wilgoć będą przenikały do konstrukcji sufitu, a po pewnych czasie może dojść do obciążenia sufitu i ten będzie się wybrzuszał. Musimy też pamiętać, że brak zabezpieczenia przed wilgocią może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie, ponieważ takie warunki sprzyjają rozwojowi grzybów oraz pleśni. Z kolei brak izolacji akustycznej w formie wełny sprawi, że dźwięki z piętra powyżej nie zostaną wyciszone. Oczywiście izolację akustyczną stosuje się głównie ze względów na komfort użytkowników. Unikając wymienionych błędów, możemy mieć większą pewność, że sufit podwieszany będzie służył nam przez długie lata.

Zapraszamy do współpracy z firmą Usługi Budowlane Bar Zbigniew Cipkowski! Znajdziesz ich w Milanówku w województwie mazowieckim. Od 2015 roku zajmują się usługami remontowo-budowlanymi. Klienci doceniają ich za zaangażowanie – od zawsze stawiają na partnerskie relacje i indywidualne podejście. Nim zaproponują rozwiązania szyte na miarę potrzeb, chcą dokładnie poznać oczekiwania klientów. Skontaktuj się z nimi w celu ustalenia szczegółów współpracy.