Prace ziemne, w tym wykopy pod fundamenty są jedną z najważniejszych czynności na placu budowy, ponieważ od nich zależy stabilność konstrukcji budowlanej. Dlatego na tym etapie powinniśmy unikać wszelkich błędów, które mogą mieć wpływ na niewłaściwe posadowienie budynku. W jaki sposób radzić sobie z rozmaitymi zagrożeniami, a także, jak rozwiązać problemy ze zbyt głębokimi wykopami?

Jak poradzić sobie z wysokim poziomem wody w wykopach pod fundamenty?

Jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla wykopu pod fundamenty jest woda gruntowa. Jej zwierciadło nie ma stałego poziomu, a co za tym idzie, jej poziom zalety od rozmaitych czynników. W zależności od warunków wodnych danego terenu zwierciadło wody gruntowej może się podnosić lub opadać. Taki stan rzeczy oznacza, że niekiedy w trakcie kopania fundamentów na dnie wykopu może pojawić się woda. W takim przypadku należy przerwać prace ziemne i zostawić wykop nieco płytszy, niż planowaliśmy. Zmniejszenie głębokości o kilkanaście centymetrów może być skutecznym rozwiązaniem, jeśli chodzi o pozbycie się wody gruntowej z wykopu.

Jednakże nie zawsze pozostawienie płytszego wykopu rozwiązuje ten problem. Dalsze kopanie fundamentów jest niemalże niemożliwe, ponieważ wymagałoby ciągłej pracy pompy, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Warto też zaznaczyć, że zmniejszenie głębokości wykopu jest równoznaczne z podniesieniem budynku. Jeżeli obiekt budowlany zostanie podniesiony do 30 cm, wówczas nie ma konieczności zgłaszania tego faktu. Wymagany jest jedynie stosowny wpis do dziennika budowy. Gdy przekroczymy tę wartość, niezbędne jest poinformowanie starostwa powiatowego o zaistniałej sytuacji. Podniesienie fundamentów i całego budynku wymaga również naniesienia poprawek na projekt podjazdu i podejścia do drzwi wejściowych.

Co w przypadku zbyt dużej głębokości wykopu?

Dość poważnym błędem jest wykonanie wykopów pod fundamenty o zbyt dużej głębokości. Trzeba pamiętać, że fundamenty muszą osiąść na rodzimym gruncie, który nie został naruszony. Jeżeli posadowimy fundamenty na luźnym lub rozpulchnionym koparką gruncie, konstrukcja będzie znacznie osłabiona. Aby uniknąć tego problemu, ostatnie kilkanaście centymetrów wykopy należy wykonać ręcznie. Jednak co zrobić, gdy koparka wybierze zbyt dużo ziemi? Przede wszystkim zabronione jest dosypanie brakującej warstwy ziemi, ponieważ nie jest już ona nośną warstwą. Osadzenie budynku na dosypanym i zagęszczonym mechaniczne gruncie może prowadzić do jego nierównomiernego osiadania i pękania. W takiej sytuacji najlepiej pozostawić głębszy wykop, a zmian dokonywać w obrębie konstrukcji.

Jak informuje ekspert od wykopów z firmy Mol-Pol z Ławek w województwie mazowieckim, pierwszym rozwiązaniem tego problemu jest przedłużenie ścian fundamentowych. Dzięki temu rozwiązaniu kalenica pozostanie na zaplanowanej wysokości, a poziom zero obiektu budowlanego pozostanie w tym samym miejscu. Inna opcja to posadowienie obiektu budowlanego niżej o kilka, kilkanaście centymetrów (w zależności od wykonanego błędu podczas wykopu). Oczywiście to wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Jedną z nich jest przedłużenie izolacji cokołowej. Poza tym należy zmodyfikować projekt podjazdu i wszelkich ścieżek prowadzących do budynku, ponieważ nie mogą mieć spadku w jego stronę.