Elewacja stanowi pierwszą powłokę ochronną obiektu budowlanego, zabezpieczając ściany przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Estetycznie wykonana przyciąga wzrok, stając się swego rodzaju wizytówką budynku. Walory wizualne to jednak nie wszystko. Użyte do elewacji materiały mają za zadanie również ocieplić dom, a także odizolować go od hałasów z najbliższego otoczenia. Co jeszcze warto wiedzieć o wykończaniu ścian zewnętrznych?

Tynki i nie tylko

Na elewację składa się zwykle kilka warstw, które pełnią odmienne funkcje. Chociaż kluczowy elementem stanowi termoizolacja ze styropianu lub wełny, to dla większości z nas, najbardziej istotne jest widoczne gołym okiem wykończenie. Dobór materiałów zależy jednak nie tylko od zasobności portfela czy indywidualnych preferencji. Sposób wykończenia elewacji niejednokrotnie narzuca technologia stworzenia ścian. Jeśli chodzi o ściany jedno i dwu warstwowe, stosuje się głównie tynki cienkowarstwowy, występujący w postaci gotowych suchych mieszanek bądź też gotowych mas tynkarskich. Z kolei ściany trójwarstwowe lepiej osłonić klinkierem, który gwarantuje trwałość, zachowując oryginalny wygląd. Elewację domu szkieletowego można zaś pokryć drewnem lub płytami z PCV, co jest znacznie mniej pracochłonne od tynkowania takich konstrukcji. Bez względu na wybrany materiał, wykończenie fasady domu należy powierzyć profesjonalistom. Wysoki poziom prac gwarantuje Opal Usługi Ogólnobudowlane Piotr Wysopal.

Optymalne właściwości materiałów

Najpopularniejszym rozwiązaniem w wykańczaniu elewacji jest bez wątpienia tynkowanie. Umożliwia one dopasowanie kolorystyczne ścian do innych elementów konstrukcji. Tynki barwione w masie lub za pomocą pigmentów podnoszą walory estetyczne domu, ciesząc wzrok na lata. Należy rozróżnić kilka rodzajów tynku, które różnią się między sobą, chociażby co do odporności na zabrudzenia, czy podatności na zabrudzenia. Tynki akrylowe, silikatowe, mineralne i silikonowe posiadają jednak również wiele cech wspólnych. Wszystkie bowiem tworzą niezwykle szczelną powłokę, dzięki której nie przesiąka woda z zewnątrz, jednocześnie przepuszczając parę wodną powstającą we wnętrzu budynku. Warto dodać, że zastosowanie poszczególnych tynków jest uzależnione od rodzaju materiału, na którym będą ułożone.

Kiedy wykończyć elewację?

Nie jest tajemnicą, że wykończenie elewacji należy przeprowadzić dopiero po zakończeniu prac mokrych wewnątrz obiektu budowlanego. Choć laikom wydaje się, że najlepiej zająć się tym w okresie letnim, to są oni w błędzie. Wykonywanie elewacji powyżej temperatury 25°C powoduje bowiem, że tynki wysychają zbyt szybko, przez co po prostu nie zdążą związać się z podłożem. Krótko mówiąc, zaczną odpadać. Wielu doświadczonych budowlańców uważa wrzesień za najlepszy miesiąc do przeprowadzenia tego typu prac. W miarę wysokie temperatury i odpowiednie nasłonecznienie tworzy wówczas optymalne warunki do schnięcia materiału.