Rozporządzenia Ministra Rozwoju z 2017 roku wprowadziło zakaz sprzedaży kotłów grzewczych na paliwa stałe w standardzie niższym niż ten piątej klasy. Mimo tego tysiące domów nadal ogrzewanych jest starymi piecami, które nie tylko zagrażają środowisku naturalnemu, ale także generują olbrzymie rachunki przy słabej wydajności. Już dziś warto rozważyć zatem zamianę wyeksploatowanego urządzenia na całkowicie nowe, w czym pomagają fachowcy z firmy JUR-TECH z Osiecka. Od lat  świadczy ona kompleksowe usługi hydrauliczne, służąc również szerokim doradztwem technicznym.

Czym cechują się kotły piątej klasy?

Jak tłumaczą specjaliści z firmy JUR-TECH, kotły piątej klasy to obecnie najwyższe w swoim standardzie urządzenia grzewcze spalające materiały opałowe stałe. Obsługują one najczęściej wysokokaloryczny ekogroszek, a także niebywale proekologiczny pellet. W kotłach piątej klasy można również z powodzeniem spalać różne biopaliwa, w tym biomasę roślinną. Urządzenia te cechują się przy tym niską emisyjnością, co wpływa na ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Ponadto kotły piątej klasy są bardzo czyste – nie brudzą sufitów i posadzek kotłowni – i pomagają ograniczać do minimum koszty ogrzewania budynku. Niewątpliwą ich zaletą jest również świetne działanie wraz z ogrzewaniem podłogowych oraz możliwość znacznego zautomatyzowania – użytkownik nie tylko może zachwycić się funkcjonalnością niemalże samoobsługowych podajników retortowych, ale także ma możliwość podpięcia urządzenia pod system SmartHome.

Jeśli chodzi zaś o sprawność, energooszczędność i proekologiczność, kotły piątej klasy dorównują nawet nowoczesnym piecom gazowym. Ustępują one tylko urządzeniom kondensacyjnym na gaz oraz pompom ciepła. Są one jednak od wymienionych technologii znacznie tańsze, co potwierdza zespół JUR-TECH.

Kiedy trzeba wymienić stary piec na kocioł piątej klasy?

Każdy nowo budowany dom czy inny obiekt musi być wyposażony w nowoczesne i proekologiczne źródło ciepła. Co zaś z budynkami, w których nadal pracują stare piece na węgiel brunatny czy drewno? Wykwalifikowani hydraulicy pracowni JUR-TECH podkreślaj, że w najbliższych kilku latach wszystkie urządzenia grzewcze niższe w standardzie niż piąta klasa będą musiały zostać wymienione na nowe.

Uchwały antysmogowe dla poszczególnych regionów i miast jasno wskazują czas, w jakim właściciele starych pieców będą musieli wymienić je na nowe. Dla przykładu kotły pozaklasowe użytkowane od ponad 10 lat musiały być wymienione w wielu lokalizacjach do 31.12.2021. Te eksploatowane od 5 do 10 lat trzeba wymienić w wielu miejscach Polski do końca 2023 roku. Pozaklasowe kotły poniżej 5 lat użytkowania mogą być zaś wykorzystywane jeszcze przez kilka lat, a mianowicie do 2025 roku.

                                                                    – mówi montażysta systemów grzewczych z firmy JUR-TECH.

Jak firma JUR-TECH pomaga wymieniać stare piece?

Usługi hydrauliczne dotyczące technik grzewczych są przez firmę JUR-TECH oferowane w pełnym zakresie. Oznacza to, że każdy, kto zgłosi chęć wymiany starego pieca na nowy, będzie mógł liczyć na profesjonalną i kompleksową pomoc. Uwzględnia ona doradztwo przy zakupie kotła piątej klasy, wsparcie w uzyskaniu dofinansowania na taką inwestycję (np. z programu „Czyste Powietrze”), a także montaż urządzenia od A do Z, czyli od tworzenia przyłączy, po kalibrację i pierwszy rozruch. Ponadto firma JUR-TECH wskazuje, co należy zrobić ze starym piecem. Najbardziej wymagający inwestorzy zlecić zaś mogą nie tylko montaż kotła piątej klasy, ale także pełną modernizację centralnego ogrzewania. Zespół JUR-TECH wie jak montować ogrzewanie podłogowe czy innowacyjne podgrzewacze wody.