Budowa magazynu to bardzo kosztowna inwestycja, dlatego decydujący się na nią inwestor chciałby, aby powstały budynek był jak najbardziej funkcjonalny. Żeby to osiągnąć, konieczne jest wykonanie dobrego projektu, który będzie zawierał wszystkie niezbędne elementy w dobrze rozplanowanym układzie. Co możesz zrobić, aby mieć pewność, że wybudowany na twoje zlecenie magazyn będzie praktyczny?

Odpowiedni projektant

Najbardziej kluczowym jest oczywiście znalezienie dobrego projektanta, który nie tylko posiada dużą wiedzę i doświadczenie, ale jest gotowy dopasować projekt budynku do indywidualnych oczekiwań inwestora. Należy pamiętać, że warunkiem powstania hali magazynowej na danym terenie jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Ma na to wpływ nie tylko rodzaj inwestycji, ale także warunki geotechniczne i obecnie panujące przepisy prawne.

 

Polecanym zespołem projektantów, którzy doskonale radzą sobie z projektowaniem budynków przemysłowych, między innymi hal magazynowych, jest firma AKI-Projekt, której siedziba znajduje się we Wrocławiu.

Najlepszy układ magazynu

Budynki przeznaczone na magazyn zwykle mają podobne do siebie strefy, gdyż istnieje określony schemat, warunkujący ich funkcjonalność. Można wymienić przede wszystkim takie elementy jak:

  •      Strefy załadunku i rozładunku – muszą znajdować się w takich miejscach, aby umożliwiały swobodny dojazd samochodów ciężarowych oraz pojazdów ułatwiających ładunek np. wózków widłowych lub dźwigów.
  •      Strefa przyjęcia – powinna znajdować się w części oddalonej od pozostałych, gdyż służy nie tylko do przyjmowania danych towarów, ale także kontroli ich jakości oraz sortowania.
  •      Strefa magazynowania – obejmuje największą część budynku. Można wyznaczyć ich kilka, w zależności od tego, jakie produkty będą magazynowane.
  •      Strefa kompletacji zamówień – musi znajdować się w magazynach, w których przyjmowane artykuły mają inną konfigurację niż składowane.
  •      Strefa wysyłki – przeznaczona na szybkie i sprawne pakowanie skompletowanych zamówień.
  •      Strefy usługowe – obejmują takie pomieszczenia jak na przykład biura, toalety oraz szatnie.

Podstawą dobrze funkcjonującego magazynu jest odpowiedni układ poszczególnych stref, aby praca w magazynie przebiegała płynnie, czyli szybko i sprawnie, bez zbędnych komplikacji. Przed wykonaniem projektu magazynu, projektanci szczegółowo wypytają inwestora o oczekiwania nie tylko względem cech funkcjonalnych, ale także estetyki budynku. Współpraca pozwoli stworzyć halę magazynową o perfekcyjnym układzie, wielkości oraz wyglądzie.