Dach to zwieńczenie domu czy innego budynku, i tak jak pozostałe elementy konstrukcyjne musi być trwały. Duży wpływ na to ma materiał, z jakiego wykonane zostanie pokrycie, a tu do wyboru mamy kilka opcji. Obecnie jedną z najpopularniejszych jest blachodachówka układana m.in. przez PUH Eurodom– pod tym względem ustępuje jedynie tradycyjnej dachówce ceramicznej. Dlaczego zatem warto ją wybrać? W artykule przedstawiamy zalety oraz wady zastosowania blachy w konstrukcji dachu.

Rodzaje i zastosowanie blachodachówki

Nim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, dlaczego blachodachówka jest dobrym materiałem, powinniśmy przedstawić jej charakterystykę. Pokrycie dachowe powstaje z blachy stalowej, dwustronnie ocynkowanej i pokrytej kilkoma warstwami lakieru. O jej trwałości decyduje grubość stalowego rdzenia i rodzaj powłoki – może to być poliester, poliuretan czy inne sztuczne tworzywo o tym przeznaczeniu. Spotkać możemy też blachodachówkę z warstwą posypki mineralnej albo ceramicznej. Pokrywana jest ona specjalną żywicą, na którą natryskiwane jest kruszywo lub granulat, a następnie zabezpieczane powłoką akrylową. Tego rodzaju materiał jest jednak droższy i cięższy od tradycyjnej blachodachówki.

Charakterystyczne tłoczenia upodabniają to pokrycie do dachówki ceramicznej czy też drewnianego gontu. Ponadto powlekanie lakierem sprawia, że dostępne jest ono w wielu wariantach kolorystycznych. W ofercie rynkowej znajdziemy arkusze przygotowywane na wymiar dachu. Z tym wiąże się konieczność wykonania dokładnych pomiarów połaci dachu. Rozwiązane to pozwala zminimalizować straty związane z docinaniem blachodachówek. Alternatywą są panele, czyli elementy w standardowych wymiarach. Na ich korzyść przemawia łatwość montażu, jednak niezależnie od rodzaju, powinniśmy powierzyć to zadanie specjalistom. Na przykład z PUH Eurodom z Kluczborka. Warto dodać też, że w sprzedaży dostępne są kompletne systemy, w których oprócz pokrycia dachowego znajdziemy też akcesoria takie jak opierzenia, kalenice czy rynny koszowe.

Zalety i wady pokrycia dachowego z blachy

Najważniejszy atut blachodachówki to stosunkowo niski koszt przy wysokiej jakości pokrycia dachowego. Budując lub remontując dom, szukamy rozwiązań, które nie obciążą budżetu za bardzo, a przy tym służyć nam będą przez długi czas. Nie udaje się to zbyt często, ale w tym przypadku jest to możliwe. Dzięki wspomnianym już przetłoczeniom zyskujemy pokrycie dachowe o dużych walorach estetycznych. Natomiast szeroka paleta kolorów, w jakich dostępna jest blachodachówka, pozwala bez trudu dopasować ją do dowolnej stylizacji – zarówno nowoczesnej, jak i klasycznej.

Z tym materiałem wiąże się jednak pewien problem, o którym mówią specjaliści z firmy Eurodom. To niska izolacyjność akustyczna, która może powodować na poddaszu hałas między innymi podczas ulewnych opadów deszczu. Skutecznym rozwiązaniem będzie zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia w postaci tłumiącej folii czy innej warstwy izolacyjnej. Niekiedy wspomina się też o ilości odpadów, jakie generuje docinanie materiału, jednak tu możemy uniknąć tego, decydując się na układanie blachodachówki w modułach. Arkusze sprawdzają się wyłącznie na dachach o nieskomplikowanej konstrukcji.