Automatyzacja budynkowa nie tylko może dotyczyć rolet zewnętrznych, instalacji alarmowych, monitoringu czy bramy garażowej. Dobre pracownie instalatorskie gotowe są również na przygotowywanie automatyki do bram, niezależnie od tego, czy jest to konstrukcja przesuwna, czy też skrzydłowa. Wystarczy do tego specjalny siłownik o odpowiedniej mocy napędu, by móc cieszyć się funkcjonalnym i bezpiecznym systemem. Wycenę, indywidualny dobór zestawów automatyki i określenie warunków montażu oferuje firma MaczMatic z Jasła. Jej pracownik zdradza, jak powinien wyglądać proces automatyzacji bramy wjazdowej.

Indywidualny dobór napędu dla bramy wjazdowej

Pierwszy etap pracy związany z przystosowywaniem bramy do automatycznej pracy to jej analiza techniczna. Specjalista z firmy MaczMatic sprawdza dane producenta danej przegrody, szczególnie zwracając uwagę na sposób i kąty otwierania, wagę oraz wysokość położenia ramy dolnej nad ziemią. Niebywale ważne jest też zweryfikowanie tego, czy opłacalne będzie tworzenie przyłącza prądowego do budynku, czy korzystniej wypadnie zastosowanie siłownika z akumulatorem (na ogół w obu przypadkach stosuje się energooszczędne siłowniki 230 V). Modeli zestawów do automatyzowania bram wjazdowych, które w swojej pracy wykorzystuje MaczMatic, jest zaś wiele. Każda usługa jest realizowana zatem w indywidualny sposób wedle potrzeb i możliwości klienta. To on decyduje o tym, czy interesuje go system otwierany na pilota, smartfon, czy dzięki czujnikom np. rozpoznającym samochód po tablicach rejestracyjnych.

Jeśli chodzi zaś o typy napędów, które dostępne są obecnie na rynku, MaczMatic Napędy do Bram wyróżnia:

  • napędy elektromechaniczne z ramieniem przegubowym,

  • napędy podziemne elektromechaniczne,

  • napędy podziemne hydrauliczne.

  • napędy hydrauliczne,

  • napędy elektromechaniczne bez ramienia.

Precyzyjny montaż, rozruch i kalibracja automatyki bramy

Sposób montażu automatyki do bramy wjazdowej uzależniony jest od typu zasilania napędu, jego mocy, a także od współczynnika redukcji, prędkości kątowej i stopnia ochrony zestawy. Nie bez znaczenia jest też poziom ochrony termicznej uzwojenia siłownika oraz jego waga. By instalacja przebiegła zatem szybko, takie firmy jak MaczMatic tworzą projekt techniczny. Dzięki niemu montaż trwa maksymalnie do kilku godzin i uwzględnia instalację oraz kalibrację następujących składowych zestawy automatyki:

  • napędu i centrali sterującej,

  • czujników oraz fotokomórek,

  • lamp sygnalizacyjnych,

  • sygnalizatorów dźwiękowych,

  • odbiorników radiowych/teletechnicznych/Wi-Fi,

  • podstaw montażowych i innych elementów montażowych,

  • magnetycznych włączników krańcowych,

  • kostek połączeniowych do kabli,

  • kluczy połączeniowych,

  • akumulatorów.

Jak dodaje zaś fachowiec MaczMatic, niekiedy automatyka bram wjazdowych synchronizowana jest z systemami SmartHome, w tym z systemem alarmowych i monitoringiem..

Dlaczego warto zautomatyzować bramę wjazdową?

Powodów, dla których warto zautomatyzować bramę wjazdową, jest wiele. Specjalista firmy MaczMatic wskazuje, że takie wdrożenie zwiększa komfort użytkowania przegrody, zwłaszcza podczas deszczu i zimą. Dodatkowo dzięki automatyce wzrasta bezpieczeństwo antywłamaniowe, a właściciel nie musi martwić się o przypadkowe uderzenie bramą o zaparkowany samochód czy inną przeszkodę podczas silnego wiatru. Nowoczesne napędy wyposażone są bowiem w specjalne blokady. 

MaczMatic specjalizuje się w montażu napędów do bram jedno- i dwuskrzydłowych oraz przesuwnych. Priorytetem firmy jest partnerska relacja z klientem oraz indywidualne podejście do każdego projektu. Dzięki zainstalowanym rozwiązaniom, klienci zyskują wygodę podczas wjazdu na swoją posesję oraz zapominają o ręcznym otwieraniu bramy, ponieważ wystarczy nacisnąć przycisk na pilocie bez wychodzenia z samochodu. Firma MaczMatic oferuje również usługi montażu domofonów, wideodomofonów i monitoringu, co zapewnia bezpieczeństwo dla każdego budynku mieszkalnego lub biurowego.