Rozbita szybka w telefonie to usterka znana niemal każdemu. Chwila nieuwagi i ekran smartfona ląduje na ziemi. Przykra sprawa. Na szczęście są skuteczne sposoby, by zabezpieczyć telefon przed rozbiciem. Oto kilka z nich. 

Etui na telefon 

Etui to popularne rozwiązanie, które gwarantuje zabezpieczenie telefonu nie tylko od strony ekranu, ale również „na plecach”. Jego zakup można nas uchronić przed wizytą w serwisie napraw

Dostępne jest kilka rodzajów tego typu zabezpieczenia, to m.in. case, czyli właśnie etui chroniące wszystkie strony aparatu. Etui typu case to po pierwsze ochrona, a po drugie ozdoba, bo można kupić taki gadżet np. z motywem ulubionego filmu. 

Uwaga! Etui typu case często zapinane jest na magnes. Jeśli przestanie działać (części nie będą się stykać), wówczas wyświetlacz telefonu nie jest chroniony i może ulec rozbiciu podczas upadku. 

Istnieją również etui chroniące tylko tylną część telefonu lub jego obwód (bumber z silikonu). W tym przypadku zaleca się zastosowanie dodatkowej ochrony na szybkę. 

Folia ochronna na telefon 

Kolejna opcja to folia ochronna na telefon. 

W sklepach z gadżetami do smartfonów można znaleźć trzy rodzaje: folie chroniące cały telefon, folie chroniące tylko ekran albo tylko tył. 

Z czego produkuje się folie ochronne na telefon? Przede wszystkim z poliwęglanu. Im grubsza folia, tym bezpieczeństwo większe, ale również cena wyższa. Mimo to warto zainwestować w solidną, grubą folię, która zabezpieczy cały telefon, nie będzie zbierać pęcherzyków pod swoją powierzchnią i będzie dobrze pasować do ekranu. 

Podobnie jak etui folia ochronna może się wyróżniać specjalnym wzorem. Osoby dbające o efekty wizualne na pewno chętnie skorzystają z tej możliwości i ozdobią swój telefon. 

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dobrze i równo założymy folię ochronną na swój telefon, warto powierzyć to specjaliście, który ma wprawę. Często taka usługa jest darmowa przy zakupie folii. 

Szkło hartowane na telefon 

Coraz powszechniejsze staje się zakładanie szkła hartowanego na ekran telefonu. Nic dziwnego, gdyż to rozwiązanie ma kilka cennych zalet. 

Po pierwsze szkło hartowane można dopasować idealnie do swojego modelu telefonu. Jest to droższe, ale tylko wtedy mamy pewność, że każdy milimetr naszego ekranu jest chroniony. Tańszym rozwiązaniem są szkła uniwersalne, jednak zapewniają niższy stopień bezpieczeństwa. 

Po drugie szkoła hartowane nie psuje jakości wyświetlacza. Przez dobrej jakości produkt widzimy ekran telefonu równie wyraźnie jak bez dodatkowych zabezpieczeń. A ponadto elementy dotykowe działają bez zarzutu i przerywania. 

Po trzecie szkło hartowane to skuteczniejsza ochrona przed rozbiciem szybki niż etui (magnes może nie zadziałać) oraz cienka folia. 

Wypada jeszcze dodać, że za szkło hartowane na telefon zapłacimy więcej niż za etui czy folię. Jednak jeśli zerkniemy na ceny nowego wyświetlacza czy smartfona, zdamy sobie sprawę, że warto. 

Podobnie jak w przypadku zakładania folii, założenie szkła warto powierzyć osobie, która ma wprawę i robiła to nie jeden raz. 

Ubezpieczenie telefonu 

Dla tych, którzy nie lubią opatulać swojego telefonu etui, foliami czy szkłem, pozostaje opcja pt. „ubezpieczenie telefonu”. Takie ubezpieczenie można wykupić u operatora sieci komórkowej lub w firmie ubezpieczeniowej. 

Jeśli zdarzy się tak, że nasz telefon zostanie zalany czy poturbowany, rzeczoznawca oceni szkodę i przekaże nam pieniądze na jej naprawę.  

Oczywiście, ubezpieczenie wypada wykupywać tylko dla droższych modeli telefonów. W przypadku telefonów z niższej półki zwyczajnie nie jest to opłacalne. 

Przeczytaj również, jak naprawić zalany telefon