Planując zakup lamp ogrodowych, ma się na względzie głównie poprawę estetyki terenu zielonego wokół domu, ale i zapewnienie bezpiecznego poruszania się po nim już po zapadnięciu zmroku. Tymczasem nie są to jedyne funkcje oświetlenia ogrodowego. Z jakich względów warto dobrze je rozplanować? Czym się kierować przy wyborze miejsca, w którym ma stanąć lampa? O tym wszystkim przeczytasz w niniejszym artykule.

Jakie funkcję pełni oświetlenie ogrodowe?

Przemyślane rozlokowanie lamp w przestrzeni przydomowego ogrodu znacząco wpływa na komfort wypoczynku. Daje się to odczuć szczególnie w porze letniej, gdy ciepłe wieczory zachęcają do dłuższego przebywania na świeżym powietrzu. Wówczas delikatne światło padające na ścieżkę, krzewy ozdobne, czy rabaty kwiatowe działa relaksująco. Warto więc rozważyć zakup lamp, które mają wbudowany czujnik, automatycznie zapalający żarówki, gdy zrobi się ciemniej. Dzięki temu nie trzeba przerywać wypoczynku.

Oświetlenie wokół domu ma również zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa jego mieszkańcom. Dzięki oświetleniu drogi wiodącej od bramy wejściowej aż do drzwi nie trzeba obawiać się, o przypadkowe potknięcie. Jest to szczególnie ważne, gdy w domu przebywają małe dzieci, albo osoby niepełnosprawne - poruszające się o kulach lub jeżdżące na wózku inwalidzkim.

Jak wyjaśniają specjaliści ze sklepu Jolbro - lampy ogrodowe to również doskonały sposób na podkreślenie estetyki roślin lub innych elementów rozlokowanych w przestrzeni - np. oczka wodnego, czy altany. Wówczas niebagatelną rolę odgrywa rodzaj dobranego klosza i słupka. Inny bowiem efekt uzyska się, umieszczając pod krzewem ozdobnym kulę, a jeszcze inny, decydując się na postawienie tuż obok wysokiej lampy.

Poza wymienionymi funkcjami, oświetlenie zewnętrzne samo w sobie może stanowić element dekoracyjny, z czego mało kto zdaje sobie sprawę. Jeśli klosz wygląda estetycznie i jest w atrakcyjny sposób wyeksponowany np. w otoczeniu innych elementów małej architektury, wówczas przestrzeń wokół sprawia wrażenie bardzo gustownie zaaranżowanej.

W jakich miejscach powinny znaleźć się lampy ogrodowe?

Lampy ogrodowe bez wątpienia powinny znaleźć się przy ścieżce prowadzącej do drzwi wejściowych domu. Zapewnienie bezpieczeństwa jest podstawową funkcją tego typu oświetlenia i nie należy o tym zapominać.

Jednak z uwagi na to, że jest to również element dekoracyjny, warto umieścić lampy w miejscach, które pozwolą wyeksponować atuty ogrodu oraz detale architektoniczne budynku. Dobrym pomysłem jest więc umieszczenie oświetlenia przy ścianie domu, pamiętając o odpowiednim kącie, pod jakim ma na nią padać światło żarówki. Podobny zabieg można przeprowadzić przy krzewach ozdobnych czy drzewach.

Należy przy tym pamiętać, że chcąc oświetlić wysokie obiekty lub rośliny, żarówka powinna mieć większą moc niż w przypadku umieszczenia jej na rabacie kwiatowej czy przy oczku wodnym.

Odpowiedniej ilości światła nie może również zabraknąć w altanie czy na tarasie. Są to bowiem miejsca przeznaczone do wypoczynku na świeżym powietrzu. Idealnie sprawdzą się wówczas wiszące lampiony albo nisko osadzone kule, tworzące romantyczny klimat.

Wielu właścicieli przydomowych ogrodów, chcąc jak najlepiej wyeksponować ich atuty po zmroku, kieruje się zasadą ilości, a nie jakości. W efekcie tego zabiegu lamp jest tak dużo, że sprawiają wrażenie przypadkowo rozmieszczonych. Dodatkowo intensywność światła jest w takim wypadku zwykle nadmierna, co nie tylko wygląda nieestetycznie, ale dodatkowo zakłóca wypoczynek ptaków i małych zwierząt.