Drzewa, tak jak i inne rośliny znajdujące się w ogrodzie, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, aby rosły zdrowo. Jednymi z zabiegów, które powinny być wykonywane najczęściej są przycinanie drzew oraz ich nawożenie. Na czym polegają oba te zabiegi pielęgnacyjne drzew, jakie są ich efekty, a także, kiedy należy je przeprowadzać?

Cięcie drzew – jak i kiedy to robić?

Drzewa to bez wątpienia największa wizytówka każdego ogrodu. Jednak byśmy mogli cieszyć się ich wyglądem niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja. W trakcie dbania o drzewa bardzo ważne jest ich cięcie. Aczkolwiek trzeba wiedzieć jak to robić oraz kiedy. Przycinanie drzew to zabieg, który często wykonywany jest na młodych drzewach, którego celem jest formowanie wyglądu. Poza tym młode drzewa ogrodowe znacznie lepiej i szybciej regenerują się po niewielkich śladach cięcia. Wyróżnia się różne formy cięć, które zależą od wieku drzewa i jego stanu zdrowia. Pierwszy rodzaj to kształtowanie pnia (inaczej kształtowanie przewodnika). Oprócz niego stosuje się usuwanie martwych i krzyżujących się gałęzi, prześwietlanie korony drzewa oraz poprawianie statyki drzewa.

Zanim jednak zdecydujemy się na przycinanie drzew, wskazana jest konsultacja ze specjalistą w tej branży, czyli arborystą. Takich fachowców znajdziemy w Szkółce Drzew i Krzewów z Leśnych Odpadków w województwie łódzkim. To bardzo ważne, ponieważ nieumiejętne przycięcie drzewa może powodować usunięcie zbyt dużej części rośliny, a to sprawi, że będzie ona bardzo osłabiona. Jeśli korona drzewa zostanie podkrzesana zbyt mocno, wówczas efektem może być zmniejszenie systemu korzeniowego oraz podwyższeniem punktu naporu wiatru. To oczywiście sprawia, że drzewo staje się mniej stabilne. W dużym uproszczeniu przyjmuje się, że korona dojrzałego drzewa powinna stanowić około 2/3 jego wysokości, natomiast w trakcie jednego przycięcia nie można ciąć więcej niż 20 – 30% masy zielonej.

Ze względu na to, że drzewa różnią się od siebie możliwościami tworzenia bariery ochronnej po przycięciu, a także regeneracją po tym zabiegu, zaleca się, by przycinanie drzewa rozłożyć na kilka lat. Kolejną kwestią, która wpływa na zabiegi pielęgnacyjne jest podatność rośliny na stres oraz ich kondycja i warunki, w których rosną. Trzeba też pamiętać, że w przypadku starych drzew tego typu zabiegi pielęgnacyjne powinny ograniczać się jedynie do usunięcia chorych, połamanych czy martwych gałęzi i posuszu.

Nawożenie drzew ogrodowych

W czasie, gdy drzewa rosną, ich korzenie potrzebują coraz więcej miejsca pod ziemią. To naturalny proces, którego celem jest pobieranie niezbędnych do życia związków i minerałów. Drzewa potrafią sięgać kilka metrów w głąb podłoża w poszukiwaniu jedzenia, dlatego nawożenie nie jest aż tak istotnym zabiegiem. Dużo ważniejsze jest zapewnienie roślinom odpowiednich warunków siedliskowych, dlatego nie powinniśmy ograniczać im dostępu powietrza, wody oraz składników mineralnych. Powinniśmy również uważać na to, żeby ziemia pod koroną drzew nie była mocno zbita i by nie grać liści, gdy spadną, ponieważ po ich rozłożeniu stają się naturalnym nawozem.