Jak należy dbać o trawnik?

Materiał partnera
2019-10-10

Trawnik to element spotykany w każdym ogrodzie. Nie tylko tworzy piękne, szmaragdowe tło dla roślin, ale również wypełnia pustą przestrzeń działki. O tym, śe wymaga regularnego koszenia wiedzą wszyscy, rzadko jednak dbamy o pozostałe aspekty. A te są równie ważne co w przypadku krzewów, drzew i rabat kwiatowych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wygląda pielęgnacja trawnika.

Czy trawnik ma znaczenie?

Planując założenie ogrodu, musimy pamiętać nie tylko o miejscu na kwiaty, krzewy czy małą architekturę ogrodową. Ogromne znaczenie ma też wypełnienie przestrzeni pomiędzy poszczególnymi elementami ogrodu. Trawnik jest tu najlepszym rozwiązaniem z kilku powodów.

Przede wszystkim tworzy idealne tło dla każdego rodzaju roślin – doskonale uzupełnia ich barwy, tworząc miłą dla oczu kompozycję. Ponadto jest doskonałym podłożem dla wszystkich aktywności, jakie będą miały miejsce w ogrodzie. Bez problemu ustawimy na nim meble ogrodowe, a dzieci będą mogły bezpiecznie się na nim bawić. Oczekiwania względem zagospodarowania działki będą inne w zależności od jej rozmiaru i naszego stylu życia. Firmy zajmujące się projektowaniem ogrodów, takie jak Oaza, jedynie na ich podstawie mogą zaproponować nam optymalne rozwiązania.

Czego potrzebuje trawnik?

Nowoczesny trawnik to w większości przypadków mieszanka traw – różna dla innych warunków. Nie użyjemy bowiem tych sam odmian traw na działce silnie nasłonecznionej i pozostającej w cieniu. Jak jednak pielęgnować ogród, by trawnik był nie tylko funkcjonalnym tłem, ale ozdobą sam w sobie?

Jak każda inna żywa roślina również trawy ozdobne wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. Podstawę stanowi tu regularne koszenie, musimy jednak pamiętać o pewnych zasadach. Jednorazowo ścinamy nie więcej niż jedną trzecią lub jedną drugą długości trawy, a częstotliwość strzyżenia zależna jest od siły wzrostu. Ta natomiast zmienia się w ciągu całego sezonu wegetacyjnego. Latem koszenie odbywa się zazwyczaj co pięć do siedmiu dni na wysokość około czterech, pięciu centymetrów.

Nie możemy zapominać też o podlewaniu. Najlepszą porą na to jest ranek lub wieczór, ponieważ wtedy jest najmniejsza utrata wody w wyniku parowania. Gleba musi być zawsze wilgotna w okresie między wysianiem a wzejściem trawy oraz podczas suszy. Kolejny aspekt pielęgnacji to nawożenie. Wczesną wiosną sprawdzi się wieloskładnikowy nawóz do trawników podawany w proporcji dwóch kilogramów na sto metrów kwadratowych stosowany pogłównie. Od kwietnia do października nawożenie należy przeprowadzać raz w miesiącu. Pamiętajmy przy tym, by preparatów używać po koszeniu, na suchą glebę, a po ich aplikacji podlać trawnik.

Opracowanie artykułu:

Oaza - sklep ogrodniczy, kwiaciarnia i projektowanie ogrodów

ul. Droga Słowackiego 37, 83-021 Rokitnica pomorskie
e-mail
www