Jak przygotować ziemię pod trawnik?

2019-07-11
przygotowanie ziemi pod trawnik

Założenie trawnika wymaga wykonania odpowiednich prac przygotowawczych. Gładka, równa powierzchnia pozbawiona chwastów murawy jest możliwa. Bazą jest odpowiednio żyzna gleba. Warto zatem poznać kolejność prac, które pozwolą na cieszenie się zieloną trawą przez cały rok. Z naszego poradnika dowiesz się, jak krok po kroku przygotować podłoże pod trawnik.

Etapy przygotowania podłoża pod trawnik

Przygotowanie podłoża pod trawnik należy rozpocząć od dokładnego posprzątania terenu. Następujące czynności pozwalające na zakładanie trawnika można przy tym podzielić na etapy:

  1. Sprzątanie. Z terenu konieczne jest usunięcie: śmieci, pozostałości po budowie, korzeni oraz spróchniałych pędów.
  2. Odchwaszczanie i przekopywanie ziemi. Chwasty można usunąć ręcznie lub poprzez opryskiwanie herbicydami. Ważne, by przystąpić do prac jeszcze miesiąc przed założeniem trawnika.
  3. Ukształtowanie powierzchni. Aby uzyskać pożądany kształt, trzeba zlikwidować nierówności. Należy w tym celu usunąć próchniczą powłokę gleby, złożyć tzw. pryzmy (usypane z piasku sterty) i zniwelować wszelkie pozostałe wzniesienia. Obniżenia terenu powinno się za to uzupełnić zebraną z innych miejsc ziemią. Ważne, by zacząć od sypania na mniej urodzajną część. Do zagęszczenia dosypanego materiału używa się mechanicznej zagęszczarki bądź ubijaka, które pozwalają na rozprowadzenie urodzajnej warstwy.
  4. Poprowadzenie instalacji elektrycznych. Przydatne przy korzystaniu ze sprzętu elektrycznego np. kosiarki czy podkaszarki.
  5. Wyrównanie terenu. Za pomocą deski i wałka.
  6. Wybór podłoża pod trawnik. Struktura gleby wpływa na wybór metody pracy. Należy ją odpowiednio wzbogacić lub rozluźnić. Jakość ziemi można poprawić poprzez rozluźnienie jej jasnym torfem, frakcjonowanym żwirem bądź piaskiem. Piaszczystą glebę wzbogaca się z reguły próchnicą, kompostem lub jasnym torfem. Stosuje się do tego ok. 5-10 litrów na m2 torfu połączonego z 5 cm warstwą piaskowo-gliniastej lub gliniastej ziemi. W przypadku wilgotnej gleby zaleca się zmieszanie jej z piaskiem. Przyjmuje się, że idealny odczyn ziemi wynosi pH 5,5-6,5.

Przy działaniach przygotowawczych warto również uwzględnić nawadnianie i nawożenie. Wykonuje się je 7 dni przed wysiewem. Odpowiedni nawóz do trawnika i sprzęt pozwoli na otrzymanie gęstej i zdrowej murawy.

Jak wyrównać teren pod trawnik?

Podłoże pod trawnik należy wyrównać w odpowiedni sposób. Można to wykonać samodzielnie lub skorzystać z usług ogrodniczych. Dokonuje się tego za pomocą łaty drewnianej i walca, którego ciężar wynosi zazwyczaj ponad 70 kg. Do wyrównania powierzchni używa się płaskiej deski, którą kładzie się raz po raz i przyciska do powierzchni. Pozwala to na sprawdzenie nierówności terenu. Jeśli nie dysponujemy odpowiednim sprzętem, możemy ubić ziemię poprzez jej przydeptywanie. Ważne, by przy wykonywaniu czynności stawiać stopę przy stopie. Udeptywanie należy połączyć z grabieniem. Jest to jednak bardzo pracochłonne. Dużo szybciej pracuje się z wałem ogrodniczym, który sprawdza się szczególnie na większych terenach. Gleba dobrze osiądzie i zagęści się, jeśli będzie się ją podlewać przez pierwsze tygodnie wodą. Po upływie tego okresu dozwolone jest końcowe wyrównanie podłoża murawy.

Trawnik można zasiać na 2 sposoby, z siewu lub z rolki. Jeśli wciąż nie wiesz, jak samodzielnie przygotować podłoże pod trawnik, skorzystaj z pomocy doświadczonego ogrodnika.