Adaptacja poddasza daje możliwość wykorzystania dostępnej przestrzeni w pełni. Dobrze zaprojektowane i zaaranżowany strych może stać się nie tylko użytkową, ale i atrakcyjną wizualnie częścią domu. Jakie poddasza nadają się do adaptacji na lokale mieszkalne? Jakich formalności należy dopełnić przed rozpoczęciem prac i na co zwrócić uwagę podczas remontu?

Adaptacja poddasza – co sprawdzić przed rozpoczęciem prac?

Na adaptację na pomieszczenia mieszkalne nadają się strychy o średniej wysokości 2,2 metra. Przed rozpoczęciem remontu ważne jest sprawdzenie stropu oraz poszycia dachowego. Nie każdy strop jest przystosowany do obciążeń takich jak kolejne warstwy podłogowe, meble czy ściany działowe. Z tego powodu niezbędne może być jego wzmocnienie.

Adaptacja poddasza to także dobry moment na sprawdzenie szczelności dachu oraz, jeśli to konieczne, jego remont. Przeciekający dach skutkuje nie tylko możliwością wystąpienia zacieków, ale także wilgoci. Warto skontrolować również warstwy termoizolujące. Być może warto docieplić pokrycie poprzez dołożenie kolejnej warstwy izolacyjnej lub wymienić stare materiały na nowoczesne tworzywa.

Przy ocenie, czy poddasze nadaje się do zamieszkania, niezbędna jest konsultacja z konstruktorem. Warto skorzystać również z wiedzy firm remontowo-budowlanych, doświadczonych w pracach adaptacyjnych na poddaszach, takich jak Bumax. Poza techniczną oceną strychu przed rozpoczęciem prac remontowych dopełnić należy również szeregu formalności, aby w świetle prawa zmienić przeznaczenie strychu na lokal użytkowy.

Adaptacja poddasza na mieszkanie – formalności

Pierwszym krokiem jest zdobycie zgody na przebudowę strychu od wszystkich współwłaścicieli nieruchomości. Kolejnym etapem jest uzyskanie zgody na zmianę sposobu użytkowania lokalu w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu. Konieczne jest również, w zależności od skali przeprowadzanych zmian, zgłoszenie robót budowlanych lub otrzymanie pozwolenia na budowę. Od nowo powstałej przestrzeni użytkowej niezbędne jest także odprowadzenie podatku.

Na co zwrócić uwagę przy remoncie strychu?

Przy pracach remontowych na poddaszu konieczne może być doprowadzenie instalacji, a także utworzenie dodatkowych kanałów wentylacyjnych. Prace wykończeniowe na poddaszu obejmują także montaż nowej podłogi, ścian działowych czy podwieszanego sufitu. Ważnym elementem mającym wpływ na funkcjonalność pomieszczeń pod dachem są także okna. Odpowiednio dobrane wpływają nie tylko na oświetlenie pomieszczeń, ale także na izolację termiczną i akustyczną budynku.