Żywopłot jest nieodzownym elementem wielu ogrodów. Naturalnie wpasowuje się w otoczenie, spełniając przy tym taką samą funkcję jak każde inne ogrodzenie. Jakie jednak rośliny wybrać, aby stworzyć najlepszy żywopłot? O czym powinniśmy pamiętać, przy ich sadzeniu? Jeśli planujesz posadzić żywopłot i zastanawiasz się, jak się do tego zabrać i jakich gatunków użyć, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Z jakich roślin stworzyć żywopłot?

To, jakie rośliny na żywopłot wybierzemy, będzie zależeć od naszych preferencji co do wyglądu ogrodu, ale również i warunków w nim panujących. Jesteśmy w stanie stworzyć go z dowolnego rodzaju roślin, liściastych, zimozielonych, iglastych, czy kwitnących. Warto jednak przyjrzeć się jakie wady i zalety mają poszczególne gatunki.

Krzewy liściaste zimozielone na żywopłot

Bukszpan

Bukszpan to popularna roślina na zimozielony żywopłot, najczęściej używana do tworzenia niskich, formowanych płotów obwódkowych. Jego sadzonki znajdziemy w każdym sklepie ogrodniczym. Jest ceniony między innymi ze względu na swoją uniwersalność, jako że może rosnąć na każdej glebie i dowolnym stanowisku, jest również odporny na mrozy, susze i zanieczyszczone powietrze. Cechuje się małymi, sztywnymi, błyszczącymi liśćmi i osiąga wysokość nawet 3-4 metrów.

Grab

Żywopłot z grabu jest jednym z najpiękniejszych wśród tych składających się z roślin liściastych. Połączenie srebrzystej kory i ciemnozielonych liści daje świetny efekt. Roślina ta jest natomiast bardzo wymagająca, jeśli chodzi o glebę, jako że potrzebuje wilgotnego, bogatego w wapń podłoża. Dobrze czuje się zarówno w słońcu, jak i w cieniu czy półcieniu.

Krzewy kwitnące na żywopłot

Róża 

Rośliny na żywopłot to nie tylko iglaki i rośliny zimozielone. Piękną ozdobą naszego ogrodu, która jednocześnie jest świetnym ogrodzeniem, będzie krzew róży. Aby stworzyć z niego żywopłot, najlepiej sięgać po duże gatunki krzewów parkowych i pnących, o jak największej odporności. Dobrym przykładem jest na przykład odmiana Ausmary.

Krzewy iglaste na żywopłot

Cyprysik 

Ten iglasty krzew na żywopłot występuje w wielu rodzajach odmian, w różnych barwach i formach. Toleruje lekkie zacienienie i jest bardzo odporny na mróz, zielony również zimą. Potrzebuje odpowiednio wilgotnego podłoża i nie lubi zbyt mocnego cięcia – powinniśmy robić to tylko raz w roku, pod koniec lutego. Osiąga maksymalną wysokość od 2 do 4 metrów.

Cis

Cis to krzew wiecznie zielony, niewymagający zbyt mocnego cięcia, który jednak przy tym bardzo dobrze je toleruje. Jest bardzo długowieczny, a do tego dobrze rośnie w miejscach zacienionych, czy wśród korzeni wyższych drzew. Osiąga maksymalną wysokość 2 metrów, jednak może zająć mu to lata. Nie toleruje zbyt kwaśnej gleby, silnych susz, czy mrozów. Niemal cała roślina jest trująca.

Jak zaplanować żywopłot?

Decydując się na zasadzenie żywopłotu, warto wyznaczyć sobie plan działania, dzięki któremu będziemy wiedzieć, o czym musimy pamiętać podczas każdego kroku. Nie należy również zapominać o jego odpowiedniej pielęgnacji, która będzie zdecydowanie trudniejsza niż samo zaplanowanie żywopłotu.

Podejmując się zasadzenia żywopłotu, w pierwszej kolejności należy wybrać gatunki odpowiednie do stylu i warunków panujących w naszym ogrodzie. Konieczny jest wybór terminu ich posadzenia – jesień dla krzewów liściastych i zima dla zimozielonych i iglaków. Aby przygotować ogród do zasadzenia żywopłotu, należy przekopać pod niego glebę i wyznaczyć równe odległości, w których znajdą się poszczególne krzaczki. 

Przeczytaj więcej o tym, jakie prace ogrodowe warto wykonać w marcu