Chwile relaksu i wyciszenia spędzone we własnym przydomowym ogródku, wypełnionym roślinami zadbanym trawnikiem są nieocenione. Aby był on zielony, pozbawiony przebarwień i chwastów, należy regularnie o niego dbać. Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych zalicza się regularne koszenie, nawożenie oraz odchwaszczanie. Sprawdź, co należy wiedzieć na temat pielęgnacji trawnika i dlaczego warto skorzystać z pomocy doświadczonych firm.

Trawnik – najważniejszy element ogrodu

Ogród, szczególnie latem zachwyca niemal wszystkich swoimi zielonymi zakątkami, stworzonymi z różnych roślin. Sercem tego miejsca jest  niewątpliwie trawnik. Stworzenie pięknego, zielonego trawnika i utrzymanie go w dobrej kondycji wymaga przeprowadzenia szeregu zabiegów pielęgnacyjnych. Na zdrowy wygląd wpływa także częste koszenie, nawadnianie i przeprowadzanie dwa razy do roku – wiosną i jesienią wertykulacji. Do najważniejszych czynności, które zostaną omówione w niniejszym artykule, służących zachowaniu zielonej i nasyconej barwy jest regularne nawożenie i odchwaszczanie trawnika, których efekty można zobaczyć bardzo szybko.

Nawożenie trawnika

Na zdrowy i świeży wygląd trawnika ma wpływ jego nawożenie, które pozwala na utrzymanie dostatecznej ilości makro- i mikroelementów. Niedostateczna ilość składników pokarmowych w glebie przyczynia się do utraty intensywnej zielonej barwy trawnika, a co więcej powoduje także nadmierny wzrost chwastów. W trakcie sezonu nawożenie powinno się wykonać aż trzy razy: wczesną wiosną (przełom marca i kwietnia), w czerwcu oraz pod koniec sierpnia. W przypadku, gdy trawnik jest często koszony lub intensywnie eksploatowany poprzez np. deptanie, warto rozważyć opcję dodatkowego nawożenia, gdyż zapotrzebowanie na składniki odżywcze znacznie wzrasta.

Nawożenie trawnika należy dostosować do indywidualnych potrzeb, rodzaju gleby oraz jej pH, które jest szczególnie ważne. Aby utrzymać odpowiedni odczyn gleby warto zdecydować się na jej odkwaszenie. Wtedy trawa będzie miała najbardziej sprzyjające warunki do wzrostu i rozwoju, a chwasty nie będą zbytnio się rozprzestrzeniać. Aby nawożenie było efektywne i żeby trawa przyswoiła jak najwięcej składników mineralnych, to należy zadbać także o jej aerację, która pozytywnie wpływa na rozwój strefy korzennej. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów nawozów, zarówno płynnych, granulowanych, jak i tych, o przedłużonym działaniu. Ich wybór warto skonsultować z doświadczonym ogrodnikiem, który podpowie, jaki nawóz będzie najlepszy dla danego stanowiska i gleby, na której rośnie trawa.

Odchwaszczanie trawnika

Chwasty bardzo osłabiają jego kondycję oraz wpływają negatywnie na walory estetyczne zielonego trawnika. Do najczęstszych przyczyn zachwaszczenia można zaliczyć nieodpowiednie przygotowanie stanowiska pod trawnik, nasiona mieszanki traw o nienajlepszej jakości, nieregularne koszenie, niedobór składników pokarmowych, brak nawodnienia lub niedostateczna jego ilość (szczególnie w upalne dni), nieprzeprowadzanie wertykulacji i aeracji. Wykonywanie wszystkich poniższych czynności jest bardzo czasochłonne, dlatego warto poprosić o pomoc doświadczoną firmę Ogrodowe Pogotowie Piotr Kobiela z Tychów, która zajmuje się pielęgnacją ogrodów, w tym również trawników.

Ogrodnicy posiadają odpowiednią wiedzę jak dbać o trawnik, więc doradzą, jaki sposób najlepiej pozbyć się chwastów: ręcznie, mechanicznie czy chemicznie. Wszystko zależy od tego jaki jest stopień zachwaszczenia trawnika i jakie są to chwasty (jednoliścienne czy dwuliścienne). W przypadku gdy chwastów jest mało i są one zróżnicowane pod względem gatunku, to można zastosować ręczne ich usuwanie. Gdy poziom zachwaszczenia jest wysoki, to dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie odpowiedniego herbicydu selektywnego, niszczących tylko określone chwasty, występujące na danym trawniku.