Wanna wolnostojąca jest ciekawą alternatywą dla klasycznego zabudowanego modelu. Prezentuje się bardzo efektownie i dodaje wnętrzu łazienki wyjątkowego charakteru. Jest idealna dla osób, które cenią dobry design i lubią urządzać sobie domowe SPA. Jakie zalety i wady ma wanna wolnostojąca? Czy jest praktyczna oraz czy sprawdzi się w każdej łazience? Dowiesz się z artykułu.

Dlaczego warto wybrać wannę wolnostojącą?

Największą zaletą wanien wolnostojących są oczywiście względy estetyczne. Takie modele bardzo przyciągają uwagę, dodając łazience luksusu i elegancji. Łazienka, w której znajduje się wanna wolnostojąca, kojarzy się z ekskluzywnymi pokojami kąpielowymi i salonami SPA. Stworzy więc idealne warunki do odpoczynku i relaksu. Wanna wolnostojąca będzie najlepszym wyborem dla osób, które uwielbiają długie, przyjemne kąpiele, a także dla prawdziwych miłośników designu.

Na rynku jest obecnie bardzo duży wybór wanien wolnostojących, które można dobrać do każdego stylu wnętrza. Idealnie wpisują się do łazienek urządzonych w charakterze glamour, nowoczesnych, skandynawskich, eklektycznych czy vintage. Można bowiem zdecydować się na opcję z nóżkami w stylu retro, wariant minimalistyczny lub w oryginalnym kształcie. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Ponadto można wybierać spośród wielu materiałów. Oprócz wanien wykonanych z akrylu czy ceramiki, w sklepach z wyposażeniem łazienek można znaleźć modele z kamienia np. z marmuru czy granitu, miedziane, szklane lub drewniane.

Czy wanna wolnostojąca jest praktyczna?

Aspekty wizualne to jednak niejedyne zalety wanny wolnostojącej. Wanna ta spełnia swoją rolę również pod względem funkcjonalnym. Przede wszystkim, można do niej wejść z każdej strony, co ułatwia jej użytkowanie. Swobodny dostęp jest też ważny np. podczas kąpieli dziecka czy czyszczenia misy. Ponadto montaż takiej wanny jest dość bezproblemowy i szybki, co daje jej przewagę nad modelem zabudowanym, który wymaga dłuższego montażu. Wannę wolnostojącą można ustawić niemal w każdym dowolnym miejscu, nawet na środku łazienki, a w sytuacji, gdy chcemy zmienić wystrój łazienki, można szybko pozbyć się starej wanny i wstawić nową.

Jakie są wady wanny wolnostojącej?

Wanna wolnostojąca ma oczywiście także swoje wady. Po pierwsze nie można swobodnie wziąć w niej prysznica, co wynika z braku możliwości zamontowania do wanny zasłony lub parawanu. Po drugie jest to rozwiązanie dość drogie, na które nie każdy może sobie pozwolić. Cenna wanny wolnostojącej jest zazwyczaj wyższa niż zwykłej. Warto też pamiętać, że konieczne jest odpowiednie zaprojektowanie łazienki, umieszczenie odpływu wody z posadzki pod wanną oraz montażu specjalnych baterii – najlepiej podłogowych, co również wiąże się z kosztami. Po trzecie kwestią problematyczną jest też metraż łazienki. W niewielkim pomieszczeniu wanna wolnostojąca nie będzie praktycznym pomysłem.

Wanna wolnostojąca czy zabudowana?

Wanna wolnostojąca sprawdzi się w łazience o metrażu liczącym minimum 10 metrów kwadratowych. Najlepiej prezentuje się i spełnia swoją funkcję w średnich i większych łazienkach. W małej łazience sprawdzi się wanna wolnostojąca przyścienna lub narożna, jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że dostęp do niej będzie już ograniczony, a czyszczenie podłogi pomiędzy wanną a ścianą może być utrudnione.

Wybór wanny zależy też od tego, kto będzie z niej korzystał. Wanna wolnostojąca nie jest dobrą opcją dla osób starszych bądź dla kogoś, kto ma problemy z poruszaniem się. Wszystko przez to, iż taka wanna ma wysokie ścianki, które mogą uniemożliwiać łatwe wchodzenie do wanny oraz wychodzenie z niej. Model zabudowany będzie tutaj więc korzystniejszym rozwiązaniem, tak samo, jak dla osób, które od czasu do czasu lubią też wziąć prysznic – do wanny zabudowanej można zamontować ściankę prysznicową.

Podsumowując, podczas wyboru wanny należy brać pod uwagę nie tylko względy wizualne, ale też swoje potrzeby oraz funkcjonalność. Wanna powinna być dobrana do wielkości łazienki, tak by można było ją idealnie wkomponować we wnętrze i odpowiednio ustawić.