Jodła kaukaska, zwana także jodłą Nordmanna stanowi jedno z najpiękniejszych gatunków drzew w rodziny sosnowatych. Z uwagi na jej okazały wygląd odmiana ta coraz częściej pojawia się w przydomowych ogrodach. W naturalnych warunkach jodła kaukaska rośnie przede wszystkim w górzystych terenach Krasnodarska, Rosji, Gruzji, Armenii i Turcji.

Jodła Kaukaska - duńska choinka

Obecność jodły Nordmanna zauważono na terenach Danii w 1850 roku. Badacze odkryli wówczas, iż drzewa te preferują wilgotne powietrze oraz niezbyt chłodne warunki bytowe. Właśnie z tego powodu duński klimat jest idealny dla tego gatunku. Jodła kaukaska stanowi doskonałą alternatywę od świerka, ponieważ odmiana posiada znacznie bardziej wytrzymałe igły. Gałęzie jodły kakuaskiej można swobodnie przyciąć czy też wykorzystać całe drzewo w charakterze świątecznej choinki. W obu przypadkach roślina nie gubi igieł tak łatwo, jak w przypadku drzewa świerkowego. Choć Dania pozostaje do dziś głównym eksporterem choinek tego typu, istnieją również miejsca zajmujące się ich hodowlą w naszym kraju. Polska Plantacja Choinek w Domacynie, prowadzona przez Piotra i Dariusza Wandyczów, oferuje możliwość sprzedania sadzonek jodły kaukaskiej w atrakcyjnych cenach.

Cechy jodły kaukaskiej

Według szacunków duńskich fascynatów jodły Nordmanna ta dość niewysoka choinka posiada aż 200 000 igieł. Taka liczba dotyczy drzewa o wysokości 120 cm, zaś w przypadku wyższego liczba igieł może wzrosnąć nawet do 3 000 sztuk! 

Po czym można rozpoznać to piękne drzewo?

  • Wiecznie zielone - drzewo prezentuje się pięknie przez cały rok, zaś w odpowiednich warunkach bytowych może przeżyć nawet 700 lat.
  • Zmiana kory - młode drzewa cechują się gładką, szarobrązową korą, a starsze popękaną i ciemnoszarę. 
  • Wysokość - roślina może osiągnąć wysokość od 60 do 80 m.
  • Kwitnienie - maj jest miesiącem kwitnienia jodły kaukaskiej. W tym okresie na drzewach można zauważyć charakterystyczne kwiaty typu męskiego (dół korony) i żeńskiego (wierzchołek drzewa). 
  • Szyszki - długie na 15 cm, z początku zielone, a następnie ciemnobrązowe. W przeciwieństwie od szyszek świerkowych, te jodły kaukaskiej sterczą.
  • Igły - o długości 3,5 cm i szerokości 2,5 mm cechują się piękną, ciemnozieloną barwą. Na każdej igłę można zauważyć dwa srebrne paski szparek, a po roztarciu igła wydziela przepiękny zapach. Igły jodły kaukaskiej utrzymują się na drzewie 7 lat, a następnie opadają. Długie, sztywne, lecz jednocześnie delikatne w dotyku igły powodują, iż gatunek ten budzi coraz większe zainteresowanie.

Uprawa jodły kaukaskiej - najważniejsze informacje

Biorąc pod uwagę specyficzny charakter drzewa, może ono być bardzo praktyczne w niejednym ogrodzie. Chcąc dokonać zakupu sadzonki jodły kaukaskiej należy mieć świadomość, iż najlepiej jest ją posadzić na stanowisku półzacienionym, najlepiej na północy. Jodła kaukaska lubi też wysoką wilgoć powietrza. 

Jodła Nordmanna preferuje żyzną i świeżą glebę. Warto wiedzieć, że tolerują pH ziemi na poziomie 5 do 6, a więc odczyn kwaśny. Co się zaś tyczy uprawy i pielęgnacji, jodła z Danii nie jest gatunkiem szczególnie wymagającym. Ważnym jest zadbanie o regularne podcinanie gałązek, jak również nawadnianie gleby w trakcie ciepłych pór roku.