Kupując mieszkanie możemy udać się do dewelopera lub skorzystać z oferty, jaką przygotowało dla nas biuro nieruchomości. Do wyboru mamy zatem mieszkania z rynku pierwotnego oraz wtórnego. W dzisiejszym artykule zastanowimy się nad każdym z tych kierunków. Postaramy się wskazać Wam wady i zalety zakupu mieszkania z rynku pierwotnego oraz z rynku wtórnego. Dzięki temu dokonacie świadomego i przemyślanego wyboru.

Cena zakupu mieszkania

Kupując mieszkanie w dużej mierze bierzemy pod uwagę cenę nieruchomości. Cena jest dla nas głównym punktem zaczepienia. Szukając wymarzonej nieruchomości musimy wziąć pod uwagę, że cena mieszkania to dosyć skomplikowane pojęcie. Wynika to z faktu, że koszt zakupu nie obejmuje tylko kwoty, jaką przekażemy sprzedającemu. Rozważając zakup mieszkania musimy wziąć pod uwagę koszty jego remontu lub wyposażenia. Im starsze mieszkanie, tym zakres prac koniecznych do wykonania będzie większy. A to proporcjonalnie przełoży się na wydatki związane z remontem. Z drugiej strony średni koszt wyposażenia mieszkania w stanie deweloperskim wynosi 1000 zł/m2. Należy uwzględnić także koszty transakcji. W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego będziemy musieli zapłacić podatek PCC, którego wysokość wynosi 2%. Dodatkowym wydatkiem, o którym wiele osób zapomina, są koszty utrzymania mieszkania przez kolejne lata.

Uwzględniając koszty utrzymania mieszkania rynek wtórny może wiązać się z większymi wydatkami. Wynikają one przede wszystkim z funduszu remontowego, który w przypadku starszych kamienic może być dosyć wysoki. Poza tym starsze mieszkania nie mają tak dobrej izolacji termicznej. To wpływa na koszty ogrzewania. W przypadku rynku pierwotnego koszty z tytułu funduszu remontowego są niskie, a izolacja termiczna stoi na dużo wyższym poziomie.

Lokalizacja nieruchomości

Jeżeli chcemy mieszkać w centrum, to bezwzględnie należy odwiedzić biuro nieruchomości i szukać mieszkania z rynku wtórnego. Dlaczego? Ponieważ w centrach miast nie ma już miejsca na nowe inwestycje. Deweloperzy skupiają się obecnie na obrzeżach, gdzie są jeszcze wolne tereny pod zabudowę. Jeśli nawet uda nam się trafić na atrakcyjną lokalizację mieszkania z rynku pierwotnego, to jego cena może nas niemiło zaskoczyć. Wybierając rynek pierwotny musimy liczyć się z nieco gorszym dostępem do infrastruktury handlowo-usługowej. W centrum wszystkie usługi mamy niejako pod nosem. Analizując lokalizację nieruchomości warto też wziąć pod uwagę odległość od sąsiednich bloków. Jeżeli porównamy starsze osiedla z nowopowstającymi inwestycjami, to szybko dojdziemy do wniosku, że obecnie deweloperzy starają się maksymalnie wykorzystać powierzchnię działki. To oznacza, że nowe bloki są budowane bardzo blisko siebie, co odbija się na poczuciu prywatności mieszkańców.

Czas odbioru mieszkania

Jeśli chodzi o czas odbioru mieszkania, to dużo bardziej korzystnie wygląda on w przypadku mieszkań z rynku wtórnego. Są one gotowe, a więc teoretycznie zaraz po zakupie możemy w nich zamieszkać. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku rynku pierwotnego. Kupując nowe mieszkanie często musimy jeszcze poczekać kilka miesięcy aż deweloper dokończy inwestycję. W niektórych inwestycjach nowi nabywcy klucze otrzymują nawet po roku od zakupu. W przypadku rynku wtórnego czas między zakupem a zasiedleniem lokalu jest dużo krótszy.

Nowe kontra stare

Rynek pierwotny może zaoferować nam innowacyjne rozwiązania budowlane oraz szereg udogodnień. Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego możemy liczyć na garaż podziemny, windę czy zaawansowane systemy zabezpieczeń. W przypadku wielu mieszkań z rynku wtórnego nie uświadczymy takich udogodnień. Nowe osiedla są często monitorowane i zamknięte dla osób z zewnątrz. Same budynki są efektowne pod względem projektowym oraz wykonane z nowoczesnych materiałów. Zupełnie inaczej rozplanowane są wnętrza mieszkań. Dużo większy nacisk jest położony na wygodę mieszkańców.

Zastanawiając się nad zakupem mieszkania warto zwrócić się o pomoc do doświadczonego biura nieruchomości. Korzystając z pomocy BON SK prowadzonego przez Sylwię Kicińską możecie liczyć na pomoc w wyborze między rynkiem pierwotnym i wtórnym. Biuro nieruchomości, zlokalizowane w Zielonej Górze, posiada szeroki wybór ofert z całego województwa lubuskiego.