Choć na półkach sklepowych znaleźć możemy szeroki wachlarz sproszkowanych ziół, nie zastąpią one tych świeżych, najlepiej wyhodowanych własnoręcznie. Zimą, kiedy warunki atmosferyczne nie pozwalają na ich uprawę w ogrodzie, możemy stworzyć swój domowy ogródek na parapecie i również w te chłodne dni cieszyć się smakiem potraw doprawionych świeżymi ziołami. Zobacz, jak hodować zioła w doniczkach.  

Dobrej jakości nasiona to podstawa

Nasiona ziół, tak samo, jak ziemia ogrodnicza znaleźć możemy nawet w supermarkecie, warto jednak pamiętać, że on ich jakości zależeć będzie nie tylko wielkość naszych plonów, ale również ich wartości odżywcze. Dlatego, jeśli zależy Ci, by w Twoich potrawach znalazło się to, co najlepsze, zakup nasion ziół w sklepie ogrodniczym, jest najlepszym pomysłem. W dobrych sklepach z nasionami znajdziesz naprawdę szeroki wybór: od tych popularnych jak bazylia, oregano czy tymianek, do rzadziej spotykanych w naszych kuchniach, jak arcydzięgiel, mający ogromne zastosowanie w ziołolecznictwie.

Wysiew nasion

Zioła do domowego ogrodu uzyskać możesz z samodzielnie przygotowanej, z zakupionych wcześniej nasion, rozsady. Najlepiej przygotować ją późnym latem, poprzez wysianie nasion do niskich skrzynek lub doniczek torfowych, przeznaczonych do rozsiewu nasion ziół. Zaletą takich doniczek jest ich biodegradowalność – powstałe sadzonki możesz przesadzić do docelowych doniczek wraz z doniczką torfową, która rozkładając się, będzie użyźniać glebę.

Wybór ziemi do uprawy nasion jest także bardzo istotną sprawą, powinna być ona żyzna i lekka, oraz przepuszczać wodę, by ta nie zalegała wokół korzeni roślin.

Czego potrzebują zioła w doniczkach?

Jak większość roślin zioła potrzebują słońca, ustaw więc doniczki na parapecie, gdzie będą miały do niego najlepszy dostęp. Przy okazji stanowić będą modną ozdobę kuchni i zawsze będą pod ręką, gdy zechcesz użyć ich do przyrządzanej właśnie potrawy.

Zimą, gdy nasze domy dogrzewane są przez grzejniki, powietrze w mieszkaniu często jest suche, co może niekorzystnie wpływać na rośliny, pamiętaj więc, by regularnie je nawadniać. Optymalne warunki dla ziół to takie, gdy ziemia jest wciąż wilgotna, ale nie mokra.

Zioła w domowym ogrodzie

Niestety, nie każde zioło rosnąć będzie tak samo dobrze w zimowych warunkach. Rośliny potrzebujące dużego nasłonecznienia, takie jak bazylia czy oregano nie będą najlepszym wyborem, jednak śmiało możemy posadzić inne zioła, takie jak:

  • melisa,
  • rozmaryn,
  • kolendra,
  • mięta,
  • rzeżucha czy estragon.

Jeśli w Twojej okolicy nie ma żadnego sklepu ogrodniczego, nic straconego. Wiele internetowych sklepów ogrodniczych, takich jak Sklep ogrodniczy Barbara Czaplińska oferuje ogromny wybór nasion warzyw, kiełków i ziół, sprawdzonych przez specjalistów. W sklepach takich otrzymasz także cebulki roślin, ziemię ogrodniczą oraz środki do ochrony roślin i nawozy najlepszych producentów.