Meble kuchenne powinny być praktyczne i stylowe. Projekt powinien uwzględniać nie tylko metraż, ale też dopasowany sprzęt, który zapewni wygodne użytkowanie. Istnieje wiele stylów aranżacji wnętrz. Różnią się kolorystyką i zastosowanymi materiałami. Czym się zatem cechują te najpopularniejsze? Jak wygląda projektowanie? Dlaczego warto skorzystać z opcji wizualizacji?

Rodzaje aranżacji kuchni

Do wyboru jest wiele projektów kuchni. Oto 4 najpopularniejsze:

  1. Kuchnia z wyspą. Tworzy oddzielną zabudowę kuchenną. Może zawierać różnego rodzaju strefy np. do gotowania czy zmywania, w zależności od układu. Składa się z zestawu szafek i półek, które łączy kuchenny blat. Owal, kwadrat czy prostokąt to najpopularniejsze kształty. Może służyć również do spożywania posiłków. Wystarczy tylko dodać odpowiedniej wysokości barek lub stolik.

  2. Kuchnia prowansalska. Meble kuchenne tego rodzaju cechują się lekkością, funkcjonalnością i jasnymi barwami. Najczęściej są wykonane z naturalnych materiałów np. drewna. Mogą też być fornirowane, bejcowane, przecierane, a nawet stylizowane na stare. Ozdobne zasłonki i tapicerka to podstawowe wyróżniki tego stylu.

  3. Szara kuchnia.  Szare meble kuchenne wyróżniają się połyskiem i akcentami w srebrnym odcieniu, dodając wnętrzu nowoczesnego i eleganckiego charakteru. Uzupełniają je marmurowe blaty, klosze z blach oraz wysokie krzesła. Drewno i skóra to najczęściej stosowane tworzywa. Ciekawym rozwiązaniem jest blat kuchenny powstały z postformingu. Jest to wiórowa płyta, która wygląda jak beton. 
  4. Kuchnia rustykalna. Podstawę umeblowania i frontów w stylu wiejskim stanowią naturalne materiały takie jak drewno, ceramika i kamień. Drewno może być przecierane, postarzane lub bielone. Półki są dekorowane w specjalny sposób np. „falbanami”.  Inne tworzywa takie jak glina, mosiądz, szkło i kute żeliwo to najczęściej używane tworzywa wykańczające.

Jak wygląda projektowanie wnętrza?

Przy planowaniu aranżacji nowoczesnej kuchni warto się wcześniej zastanowić, co tak naprawdę będzie potrzebne. Pomocny będzie szkic lub profesjonalny projekt, który uwzględni wszystkie meble. Przy projektowaniu dobrze jest pamiętać o zachowaniu 3 stref. Niezależnie od tego, czy planujesz aranżację kuchni z salonem, pomieszczenie powinno być podzielone na miejsce na przechowywanie, przygotowanie i gotowanie wraz z potrzebnym do tego sprzętem. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu pomiędzy nimi stosownych odległości. Przerwa między ścianą a szafkami kuchennymi bądź stołem powinna wynosić min. 120 cm. Długość blatów powinna wynosić ok. 200 cm, a szerokość co najmniej 30 cm. Wiszące szafki za to muszą się znajdować ponad blatem co najmniej 45 cm.

Wizualizacja kuchni

Ciekawą opcją jest skorzystanie z projektu kuchni online. W Internecie można znaleźć bezpłatne planery, które umożliwiają obejrzenie projektu w 3D. W celu skorzystania z programu należy zapoznać się z instrukcją oraz radami. Elementy wystroju można umiejscawiać w dowolny sposób. Wybór mebli do kuchni oraz stylów jest szeroki. Darmowe programy umożliwiają wybór kolorów i tworzyw. Po wszystkim gotowy projekt można wydrukować.

Warto skorzystać z funkcji wizualizacji i umówić się na spotkanie z ekspertem. Tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że mamy do czynienia z profesjonalistą. Warto przedtem zapoznać się z cennikiem i dodatkowymi opcjami np. wysyłką.