Usługi remontowo-wykończeniowe w krajowej branży budowlanej podlegają od kilku dekad przeobrażeniom, być może nadającym ton temu sektorowi na najbliższe lata. Rynek budowlany po przełomie 1989 roku stale ewoluował, przechodząc wiele etapów i stopniowo asymilując bardziej zaawansowane technologie zachodnie, przejmując także i adaptując do krajowych warunków tamtejszy model i organizację pracy. Na czym opierają się zmiany w podejściu do klienta i wykonywane prace, prezentujemy w artykule poniżej.

Ewolucja systemu pracy

Otwarcie się na Europę zachodnią na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku otworzyło dostęp do nieobecnych technologii pracy i nowoczesnego zaplecza w postaci narzędzi nieobecnych dotychczas na krajowym rynku. Niezwykle ważnym elementem dostosowywania polskiej „budowlanki” była masowa emigracja zarobkowa rodaków do Niemiec. Gigantyczne inwestycje infrastrukturalne prowadzone we wschodnich Niemczech wymagały dodatkowych fachowców i robotników budowlanych, z kolei stawki za wykonywaną pracę wypłacane jeszcze w niemieckich markach były niezwykle atrakcyjne dla Polaków. Tak zdobyte doświadczenie przez dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy rodaków, pozwoliło na szybkie przyswojenie zachodnich standardów pracy i wprowadzenie ich na krajowy rynek. Dzięki temu przepaść jakościowa usług remontowo-budowlanych została szybko zasypana, a polscy pracownicy budowlani byli i są cenieni na krajowym i zagranicznych rynkach.

Od ilości i taniości do jakości i stylu

Początkowy nacisk na niską cenę oraz niezbyt wyrafinowana architektura budowanych domów przeradzała się coraz śmielej w nacisk kładziony na jakość i bardziej wyszukaną estetykę. Od kilku lat ten trend przybrał na sile, głównie za sprawą bogacenia się społeczeństwa, jego większej otwartości na europejskie i globalne nurty w budownictwie i projektowaniu wnętrz oraz wyższym oczekiwaniom klientów. Taka orientacja została zapoczątkowana głównie w większych miastach, ale szybko opanowała cały rynek. Remonty mieszkań zaczęto robić kierując się nie tylko względami użytkowymi, ale także estetycznymi, wprowadzając oryginalne rozwiązania wzorowane na najnowszych trendach. Wiele firm wykonujących remonty mieszkań oferuje również doradztwo projektowe i pomoc w wyborze i zakupie użytych materiałów. Jak przekonuje specjalista z firmy Domi – ART Dominik Zalewski, wykonywanie remontów pod klucz połączone z kompleksowym doradztwem skutkuje wykonaniem całego mieszkania w jednej stylistyce, co nadaje mu spójności estetycznej bez utraty walorów użytkowych. Zarówno przy budowie nowych domów, jak i przeprowadzaniu remontów, powszechnie bierze się również pod uwagę obowiązujące standardy energetyczne stosując nowoczesne okna i ocieplenia budynków. Warto więc przy planowaniu remontu domu lub mieszkania wynająć firmę oferującą stylowe i gustowne wykończenia, tym bardziej, że cennik takich usług wcale nie jest dużo wyższy od standardowych.