Licytacja komornicza to forma publicznej sprzedaży ruchomości lub nieruchomości. Działają one według zasady, że licytowany przedmiot trafia do osoby oferującej najwyższą kwotę. Ich prowadzeniem zajmuje się Sławomir Jaworski Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak wygląda licytacja komornicza oraz co można na niej kupić. Zapraszamy do dalszej lektury.

Co to są licytacje komornicze?

Brak spłaty swoich zobowiązań wobec banku albo firmy pożyczkowej, wiąże się z tym, że sprawa prędzej lub później trafi na drogę sądową. W sytuacji, w której organ sądowniczy wyda odpowiedni dokument opatrzony klauzulą wykonalności, wówczas do konfliktu dołącza komornik, który ma za zadanie odzyskać niespłacone zobowiązanie. Oczywiście, na początku zajmowane są pieniądze z rachunku bankowego. Jeśli nie ma wystarczającej ilości środków finansowych, należących do dłużnika przeprowadzana jest licytacja, na której wystawiany jest jego majątek.

Licytacja komornicza stanowi więc rodzaj publicznej sprzedaży ruchomości lub nieruchomości, w której może wziąć udział każdy, kto wpłaci wadium. Termin wadium odnosi się do pewnej sumy pieniędzy, stanowiącej zabezpieczenie dotrzymania warunków umowy. Ma ono wykluczyć sytuację, w której dana osoba wygra licytację, a jej nie opłaci.

Co wystawiane jest na licytację komorniczą?

Znajdą się na nich wśród majątek ruchomy, czyli takie rzeczy, jak np. dzieła sztuki, antyki, biżuteria, sprzęt AGD i RTV, meble, pojazdy – samochód, motor, skuter, przyczepa. Sławomir Jaworski Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy jest w stanie stwierdzić, jakie przedmioty stanowią atrakcyjną wartość rynkową. Wśród nieruchomości znajdą się: domy, mieszkania, garaże, działki, grunty, lokale użytkowe, hale i magazyny, Przedmioty te wystawione są po bardzo niskiej cenie wywoławczej i rzadko osiągają faktyczną cenę rynkową. Dlatego kupujący może nabyć towar bardzo okazjonalnie.

Zawiadomienia o licytacjach oraz ich przedmiocie publikowane są w Internecie, np. na stronach kancelarii komorniczych, Znajdziesz tam niezbędne informacje, takie jak data i lokalizacja licytacji, przedmiot licytacji, cenę wywoławczą oraz wysokość wadium. Sama licytacja ma formę ustną i rozpoczyna się od ceny wywoławczej, jej cena w pierwszym terminie jest nie niższa niż 3/4 wartości ruchomości lub nieruchomości. W przypadku braku zainteresowanych ogłoszony zostaje drugi termin, a cena wywoławcza nie może być niższa niż 2/3 wartości tego przedmiotu. W trakcie licytacji cenę można podbijać co najmniej o 1% ceny wywoławczej. Zwycięzca po otrzymaniu od sądu wezwania do zapłaty, ma 14 dni do jej uiszczenia (licząc od dnia otrzymania pisma).