Własna firma do świetny sposób na wyraźne zwiększenie zarobków oraz zapewnienie sobie życiowej niezależności. I choć w założeniach teoretycznych wszystko brzmi bardzo zachęcająco, to warto wiedzieć o tym, iż pierwsze trudności mogą pojawić się już na etapie rejestracji przedsiębiorstwa w urzędzie. Co zatem warto wiedzieć na ten temat i gdzie szukać kompleksowej pomocy?

Działalność jednoosobowa czy spółka?


W zdecydowanie najbardziej uprzywilejowanej pozycji są przedsiębiorcy, którzy planują założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. W tym przypadku nie trzeba nawet ruszać się zza biurka, a wszystkie formalności da się załatwić drogą internetową. Jeśli jednak taki sposób komuś nie odpowiada, to swoją pomocą służą pracownicy banku, w którym zakładamy firmowe konto. Wszystkie procedury trwają od 24 do 48 godzin, a rejestracja podmiotu gospodarczego nie wymaga uiszczania żadnych opłat.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku, gdy wraz z zaufaną osobą chce się prowadzić działalność w formie spółki cywilnej lub tej z ograniczoną odpowiedzialnością. Tutaj niestety trzeba liczyć się z koniecznością wizyty w urzędzie miasta, urzędzie skarbowym oraz urzędzie statystycznym. Ilość niezbędnych do wypełnienia dokumentów potrafi wręcz zniechęcić do kontynuowania swoich założeń. W szczególności wtedy, kiedy nie posiada się odpowiednio usystematyzowanej wiedzy. Decyzje podejmowane na tym etapie bezpośrednio przekładają na sposób funkcjonowania firmy. O czym warto wiedzieć?

Dlaczego warto poprosić o pomoc specjalistów?


Przyszli właściciele muszą zdecydować się przede wszystkim na wybór formy opodatkowania dochodu. Dostępnych rozwiązań jest kilka, choć zdecydowanie najczęściej wybierany jest podatek liniowy lub ten na warunkach ogólnych. Pomoc specjalistów z dobrego biura rachunkowego takiego jak to, którego właścicielką jest Małgorzata Pierz, pozwoli wstępnie oszacować wysokość osiąganych zysków w skali miesiąca i dobrać właściwą im formę opodatkowania. Kilkuprocentowe różnice mogą wstępnie nie robić na nikim wrażenia, aczkolwiek, aczkolwiek w skali roku na pewno będą odczuwalne.

W zależności od wielkości nowej firmy świeżo upieczeni przedsiębiorcy muszą zdecydować się na to, w jaki sposób ma być prowadzona księgowość. Jeżeli zależy nam na bardzo szczegółowym wglądzie we wszystkie dokumenty, które posłużą jako podstawa do dynamiczniejszego rozwoju, to najlepszym rozwiązaniem okazuje się księgowość pełna. W tym przypadku trzeba liczyć się jednak z tym, iż za rozwiązanie takie przyjdzie nam zapłacić więcej. Dla małych i średnich przedsiębiorstw, które nie mają statusu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, bardziej opłacalna jest księgowość prowadzona w formie uproszczonej.