Wiele osób decyduje się na ubezpieczenie swojej nieruchomości dopiero po jej wybudowaniu i wprowadzeniu się. Tymczasem na rynku ubezpieczeniowym istnieje wiele ofert, które pozwalają ochronić inwestycję przed zdarzeniami losowymi już na etapie jej wznoszenia. Dlaczego warto rozważyć zakup takiej polisy i co obejmuje ona swoim zakresem? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Kiedy można zawrzeć polisę domu w budowie?

Tego rodzaju oferta została przygotowana przede wszystkim z myślą o inwestorach prywatnych i należy do grupy ubezpieczeń majątkowych nieobowiązkowych. Nie ma zatem żadnego prawnego przymusu wykupienia takiej polisy, o ile budowa domu jest finansowana z własnych środków. Nierzadko jednak zdarza się, że w sytuacji zaciągnięcia kredytu na cel budowy nieruchomości, banki wymagają od kredytobiorców zawarcia tego typu umowy. Oferta może zostać przedstawiona przez instytucję, jeśli współpracuje z towarzystwem ubezpieczeniowym. Niemniej jednak zawsze warto porównać kilka polis z różnych ubezpieczalni, aby wybrać tę najkorzystniejszą. W tym może pomóc między innymi agencja ubezpieczeniowa Anny Juszkiewicz, której oddziały znajdują się w Bolesławcu oraz Lwówku Śląskim. Warto wspomnieć, że tego rodzaju ochronę bez problemu uzyskamy już na etapie prowadzenia pierwszych prac budowlanych.

Jaki jest zakres ubezpieczenia budowanego domu?

Zdarzenia oraz elementy, jakie obejmuje polisa, zależą przede wszystkim od etapu budowy. Do stanu surowego otwartego włącznie najczęściej ochrona dotyczy murów, ścian oraz innych stałych elementów nieruchomości. Ewentualne odszkodowanie zostanie wypłacone na skutek ich uszkodzenia głównie przez czynniki atmosferyczne – wichurę, grad, ulewę, burzę – a także pożar, lawinę, trzęsienie ziemi, upadek drzewa, wybuch, zderzenie auta ze ścianą budynku. Dopiero po zamontowaniu stolarki otworowej, czyli okien oraz drzwi, istnieje możliwość rozszerzenia zakresu o kradzież z włamaniem. Obejmuje to nie tylko sam budynek, ale także materiały budowlane, narzędzia wraz z maszynami. Straty poniesione w wyniku takich okoliczności mogą być na tyle wysokie, że nastąpi znaczący przestój w realizacji inwestycji. Z tego powodu, warto skorzystać z ofert ubezpieczenia domu już na etapie jego wznoszenia.

Jakie są warunki podpisania umowy ubezpieczeniowej?

Na początek należy zaznaczyć, że sumę ubezpieczenia ustala się na podstawie wartości odtworzeniowej, czyli kosztów odbudowy nieruchomości z zastosowaniem tych samych materiałów i technologii. Na wysokość składki ma także wpływ powierzchnia domu, lokalizacja, konstrukcja. Polisę tego rodzaju da się zawrzeć zarówno stacjonarnie w multiagencji, jak i całkowicie zdalnie. Wymagane dokumenty to z kolei dowód tożsamości, a także potwierdzenie własności działki. Niekiedy potrzeba również projektu domu lub pozwolenia na budowę. Podczas wyboru oferty, należy także zapoznać się z wyłączeniami odpowiedzialności ze strony towarzystwa. Opisują one sytuacje, w których odszkodowanie nie zostanie wypłacone i najczęściej są to okoliczności związane z umyślnym spowodowaniem szkody czy też błędami konstruktorskimi.