Kredyt konsumpcyjny jest rodzajem kredytu, zaciąganego przez osoby fizyczne w celu zaspokojenia różnych, bieżących potrzeb, najczęściej niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ten popularny produkt wybierają chętnie zarówno osoby młode, jak i te w dojrzałym wieku, chcąc zrealizować różne osobiste plany zakupowe. W naszym artykule wskażemy, jakie są rodzaje kredytów konsumpcyjnych, dostępnych na polskim rynku.

Kredyty gotówkowe i bezgotówkowe

Główny podział kredytów konsumpcyjnych obejmuje tradycyjne produkty w formie pożyczki gotówkowej oraz kredyty bezgotówkowe, ratalne. Główna różnica pomiędzy nimi polega na sposobie powierzenia środków pieniężnych, które mogą być przekazane jednorazowo (gotówką lub przelewem bankowym) albo rozłożone na wygodne, cykliczne płatności. Oba rozwiązania zyskały dużą popularność w ciągu ostatnich kilku dekad i jest to świetny sposób na to, by w krótkim czasie, bez nadmiaru formalności, pozyskać pieniądze na określony cel, na przykład zakup telewizora, komputera czy nawet – samochodu.

Kredyty spłacane jednorazowo lub w wielu ratach

Jak zauważają doradcy kredytowi ze stołecznej firmy Partner Mfinance Iwony Deręgowskiej, zajmującej się sporządzeniem ofert i udzielaniem kredytów gotówkowych, konsolidacyjnych i firmowych:

Kolejny rodzaj kredytów konsumpcyjnych stanowią te, których spłata zaciągniętego długu, zgodnie z zapisami umowy pomiędzy kredytobiorcą a kredytodawcą, następuje jednorazowo, w ustalonym przez strony terminie lub jest ona rozłożona na kilka lub kilkadziesiąt rat, uiszczanych wraz z należną bankowi prowizją, w regularnych odstępach czasu. Warto zaznaczyć, że im więcej zostanie ustalonych rat, tym wyższa staje się też całkowita kwota pożyczki.

Kredyty na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym i gotówkowe

Osoby, które posiadają w banku rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (w skrócie: ROR), mogą zaciągać kredyty konsumpcyjne w postaci debetu, przyznawanego na podstawie analizy salda na koncie. W zależności od indywidualnych potrzeb właściciele rachunków, mogą negocjować z przedstawicielem placówki bankowej możliwość uzyskania kredytu bez umowy, a jeśli zależy im na  wyższej kwocie, podpisują z bankiem stosowny aneks do umowy.

Alternatywą dla klientów, nie mających własnego rachunku bankowego, są pożyczki gotówkowe, przekazywane kredytobiorcy za poręczeniem osób trzecich lub jego zgodą na zabezpieczenie bankowych należności poprzez ubezpieczenie, zastaw albo hipotekę.