Kredyt to produkt, który zaciągają zarówno osoby fizyczne, jak też firmy. Pożyczamy pieniądze na różne cele: remont, wakacje. Gdy szykuje się spory wydatek, taki jak zakup mieszkania, budowa domu czy kupno samochodu, zazwyczaj zaciągamy kredyt w banku, bo nie dysponujemy tak dużą gotówką. Czym charakteryzuje się kredyt i jakie są jego rodzaje?

Czym jest kredyt?

Kredyt to umowa zawarta na piśmie między bankiem a konsumentem, w której bank zobowiązany jest do przekazania określonej kwoty pieniędzy na określony czas, a konsument odpowiedzialny jest za wykorzystanie tych środków zgodnie z przeznaczeniem określonym w umowie oraz do ich zwrócenia bankowi wraz z odsetkami i prowizją. Zawarte umowy kredytowe są regulowane prawem bankowym. W umowie takiej muszą  znajdować się informacje o zwrocie środków oraz opłat związanych z udzieleniem kredytu, odsetkami oraz prowizją. Kredytów mogą udzielać jedynie banki, jednak w wyborze odpowiedniej oferty może pomóc pośrednik finansowy, taki jak pan Andrzej Zawal z Murowanej Gośliny.

Rodzaje kredytów

Podstawowymi rodzajami kredytów są  kredyty dla osób fizycznych i kredyty dla podmiotów gospodarczych. W przypadku tych pierwszych dostępne są kredyty konsumpcyjne (gotówkowe, samochodowe, na koncie osobistym), kredyty konsolidacyjne (pozwala połączyć wszystkie zobowiązania w jedną niższą ratę przy jednoczesnym przedłużeniu terminu spłaty), kredyty hipoteczne (najczęściej zaciągane na zakup działki budowlanej, budowę domu, zakup nieruchomości bądź zakup nieruchomości wraz z wykończeniem) czy karty kredytowe (karty płatnicze z limitem kredytowym). Jeśli zaś chodzi o kredyty dla przedsiębiorców można wyróżnić  kredyty obrotowe, kredyty inwestycyjne oraz gotówkowe, kredyty preferencyjne (z dopłatą) oraz pomostowe (finansowanie różnych działań z dotacją, ale tylko do czasu jej przyznania), kredyt hipoteczny, lombardowy i technologiczny.

Charakterystyka kredytów

Każdy kredyt pełni określone funkcje. Funkcja kreatywna to nic innego jak wprowadzenie pieniędzy w obieg. Funkcja płatnicza pozwala kredytobiorcy rozporządzać środkami na własny cel (np. zakup mieszkania). Natomiast funkcja finansowa umożliwia czerpanie korzyści ekonomicznych i finansowych z pożyczonych pieniędzy. Kredyty bankowe posiadają również kilka charakterystycznych cech. Po pierwsze pieniężność, z powodu przedmiotu kredytu jakim są pieniądze. Po drugie  zwrotność, gdyż pożyczone środki należy zwrócić w ustalonym i określonym w umowie terminie. Istotną cechą jest celowość kredytu, czyli na co będą przeznaczone pieniądze. Odpłatność to inaczej doliczenie odsetek i prowizji lub też innych opłat do kwoty kredytu. Ostatnią znaczącą cechą jest zabezpieczenie. Chodzi o to, aby bank mógł zabezpieczyć się na wypadek, niezdolności kredytobiorcy do spłacenia kredytu. Rodzajem zabezpieczenia jest hipoteka, weksel, zastaw, poręczenie czy zablokowanie środków na rachunku bankowym konsumenta.