Trudności w wyegzekwowaniu różnego rodzaju należności od dłużnika to niestety dość powszechny problem. Wierzyciel jako osoba prywatna nie może zbyt wiele zrobić na własną rękę. Dlatego jeśli wezwania i prośby nie przyniosą skutku najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty, czyli komornika sądowego. W jakich sytuacjach pomoże komornik i jak przebiega postępowanie egzekucyjne? Wyjaśniamy.

Kiedy zgłosić się po pomoc do komornika?

Zgodnie z polskim prawem komornik sądowy to funkcjonariusz publiczny, który działa przy sądzie rejonowym i wykonuje czynności w postępowaniach egzekucyjnych i zabezpieczających, głównie z zakresu prawa cywilnego. Tak więc komornik sądowy jest upoważniona do przeprowadzania egzekucji długów, zabezpieczania roszczeń oraz odzyskiwania należności, także tych niepieniężnych.

Jednak jeszcze przed zgłoszeniem się do biura komornika sądowego, aby rozpocząć postępowanie komornicze, wierzyciel musi uzyskać tytuł egzekucyjny z sądową klauzulą wykonalności. W tym celu wierzyciel musi złożyć wniosek do sądu i poczekać na rozstrzygnięcie sprawy. Zazwyczaj komornik zajmuje się egzekucją należności pieniężnych, np. alimentów, ale mogą to być również świadczenia niepieniężne dotyczące konkretnych przedmiotów lub nieruchomości.

Jak przebiega postępowanie komornicze?

Kolejnym krokiem, jaki musi podjąć wierzyciel, jest złożenie do kancelarii komornika sądowego wniosku o wszczęcie egzekucji. Do wniosku trzeba koniecznie dołączyć oryginalny tytuł wykonawczy stanowiący podstawę prawną dla działań komornika. Następnie funkcjonariusz publiczny listownie zawiadamia dłużnika o wszczęciu postępowania oraz zajmuje się określeniem jego majątku, aby ustalić najkorzystniejszy sposób pobrania zadłużenia. W tym celu komornik sądowy jest uprawniony do wykorzystywania publicznych systemów informatycznych takich jak:

  • Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców,

  • e-Puap,

  • Elektroniczne Postępowanie Upominawcze,

  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych (PUE),

  • Baza Danych Ksiąg Wieczystych.

Komornik może wykonać egzekucję na kilka sposobów – zajmując część wynagrodzenia za pracę, świadczeń emerytalnych czy środków na rachunku bankowym, a także wystawiając na licytację nieruchomości lub ruchomości dłużnika.

Zasięg działania Komornik Sądowy Anna Marii Mucharzewskiej: Łuków, Stoczek Łukowski, Wola Mysłowska, Trzebieszów, Stanin, Krzywda, Adamów, Wojcieszków oraz Serokomla; apelacja lubelska m.in. Lublin, Zamość, Krasnystaw, Hrubieszów, Radom, Mińsk Mazowiecki, Siedlce, Biała Podlaska, Radzyń Podlaski, Lubartów, Międzyrzec Podlaski, Parczew, Grójec, Przysucha, Lipsko, Kozienice, Puławy, Chełm, Biłgoraj , Garwolin, Janów Lubelski, Opole Lubelskie, Kraśnik, Sokołów Podlaski, Ryki, Węgrów, Włodawa, Zwoleń, Szydłowiec, Tomaszów Lubelski.