Różnice między umową o pracę a zlecenie są znaczące zarówno dla pracownika jak, i pracodawcy. Dla tych, którzy na rynku działają już wiele lat, może nie być w tym nic skomplikowanego, jednak jeśli ktoś dopiero rozpoczyna swoją drogę zawodową, może czuć się zagubiony. Warto dowiedzieć się, jakie są możliwości, by znać swoje prawa i nie dać się oszukać. Najistotniejsze różnice między tymi rodzajami umów przedstawiamy w dalszej części artykułu.

Forma i treść wymaganych zapisów w umowie o pracę i umowie zlecenie

Pierwsza i podstawowa różnica pomiędzy umową o pracę a umową zlecenie to jej forma. Treść i konieczne zapisy tej pierwszej określone są odgórnie przez kodeks pracy. Muszą się w niej znaleźć między innymi takie informacje, jak nazwa stanowiska, zakres pełnionych obowiązków oraz czas, miejsce i wymiar, w jakim mają być wykonywane. W firmach, które zatrudniają wielu pracowników, przygotowaniem umów często zajmują się zewnętrzne biura rachunkowe. Taką ofertę ma na przykład Biuro rachunkowe Delta Teresa Mazur.

Umowa zlecenie podlega pod przepisy cywilnoprawne, w których nie ma konkretnych wymogów co do jej formy i zapisów. To, w jaki sposób zostanie zawarta, czyli np. na piśmie, i co zostanie w niej określone, jest kwestią porozumienia między stronami.

Prawo do urlopu na umowie zlecenie

Kolejna istotna kwestia to prawo do urlopu. Pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma zapewnione prawo do płatnego nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego w określonym wymiarze w każdym roku pracy. Zleceniobiorcy nie przysługuje odgórnie ani prawo do określonych przerw podczas pracy, ani do płatnego urlopu. Takie zapisy należy indywidualnie negocjować podczas ustalania warunków umowy.

Czy umowa zlecenie wlicza się do stażu pracy?

Często pojawia się również pytanie, czy czas przepracowany na umowie zlecenie wlicza się do stażu pracy.

Warto zaznaczyć, że na staż pracy składa się suma okresów, na podstawie których jako pracownik można ubiegać się o prawo do świadczeń emerytalnych, urlopu wypoczynkowego albo dłuższego okresu wypowiedzenia.

W związku z tym, że umowa zlecenie podlega pod kodeks cywilnoprawny, a powyższe prawa zleceniobiorcy nie przysługują, czas współpracy w oparciu o ten rodzaj umowy nie wlicza się do stażu pracy.

Wypowiedzenie umowy zlecenie

Ostatnia różnica, jednak nie najmniej ważna, to kwestia wypowiedzenia. Umowa o pracę określa konkretne powody oraz czas trwania okresu wypowiedzenia w przypadku, kiedy pracodawca chce zakończyć współpracę z pracownikiem lub odwrotnie. Dodatkowo kobiety w ciąży, osoby w okresie przedemerytalnym oraz niepełnosprawne objęte są dodatkową ochroną przed zwolnieniem.

Wypowiedzenie umowy zlecenie może nastąpić w każdej chwili bez dodatkowych okresów ochronnych i przywilejów.