Wolontariat to praca pro bono, której głównym celem jest chęć niesienia pomocy. Najczęściej odbywa się w organizacjach i fundacjach i jest świadczona na rzecz społeczeństwa. Do podjęcia wolontariatu niezbędne są motywacja i zaangażowanie. Wtedy z wolontariatu można również wyciągnąć korzyści dla siebie.

Na czym polega praca wolontariusza?

Najczęściej wolontariuszem nazywa się osobę pracującą za darmo, ale to duże uproszczenie. Wolontariat jest bowiem aktywną pomocą i udziałem w akcjach, inicjatywach i organizacjach społecznych. Motywacją do podjęcia wolontariatu jest przede wszystkim chęć niesienia pomocy, a dodatkowo zdobywa się przy tym doświadczenie, nowe umiejętności i wiedzę. Wolontariat nie jest źródłem utrzymania, ale jest to sposób na urozmaicenie życia, możliwość nawiązania nowych znajomości, a także inwestycja w samego siebie. Jeśli chcemy rozpocząć przygodę z wolontariatem, musimy zastanowić się, co chcemy robić. Jest wiele form niesienia pomocy. Możemy zaangażować się w pracę z osobami starszymi, zwierzętami czy ochronę środowiska. Choć wolontariat często jest dużą odpowiedzialnością, jest też dla wielu osób szansą na rozwój własny lub zawodowy.

Wolontariat – wady i zalety

Najważniejszą zaletą wolontariatu jest niesienie pomocy innym. Bezinteresowna pomoc daje poczucie, że bierzemy udział w czymś wartościowym. Poza tym przynosi satysfakcję i może podnosić poczucie własnej wartości. Dodatkowym atutem jest możliwość zdobycia doświadczenia. Podczas wolontariatu możemy rozwijać swoje umiejętności i podnosić kwalifikacje lub nauczyć się czegoś zupełnie nowego. Bardzo często podczas rekrutacji o pracę wolontariat jest dużym atutem. Praca jako wolontariusz pozwala na budowanie sieci kontaktów i poznanie nowych osób. Takie działania mogą zaowocować nowymi przyjaźniami lub poznaniem nowych osób na gruncie zawodowym. Jak zauważają pracownicy fundacji Szansa, wolontariat umożliwia również dzielenie się własną wiedzą, czasami daje poczucie „spłaty długu społecznego”. Zdarza się, że po zakończeniu wolontariatu otrzymamy możliwość zatrudnienia na etacie.

Wadą pracy w wolontariacie mogą być trudności z pogodzeniem pracy zawodowej z pracą pro bono. Konieczność pracy zarobkowej może ograniczać możliwości pełnego zaangażowania się w wolontariat lub zabierać nam cały czas wolny. Dlatego warto zdecydować się na wolontariat, który będzie również naszą pasją. Pamiętajmy, że praca wolontariusza może wiązać się z realizacją pojedynczego projektu lub być zadaniem tymczasowym.