Wtryskiwacze lub spotykane w starszych modelach pompowtryskiwacze to elementy wyposażenia silnika odpowiedzialne za prawidłowe rozpylenie mieszanki paliwowo-powietrznej w komorze spalania. Pomimo wysokiego stopnia zaawansowania technologicznego komponenty te uważane są za dość delikatne. Ich awaria znacząco zaburza funkcjonowanie jednostki napędowej. Jeżeli dojdzie już do najgorszego, kierowcy stają przed dylematem dotyczącym tego, czy zdecydować się na regenerację, czy też kupić nowe podzespoły? Co warto wiedzieć na ten temat?

Jakie są przyczyny i objawy uszkodzenia?


Prawidłowe funkcjonowanie wtryskiwaczy uzależnione jest przede wszystkim od jakości tankowanego paliwa. Jeśli będą znajdowały się w nim różnego rodzaju stałe zanieczyszczenia – nawet takie o mikroskopijnych rozmiarach – to z czasem doprowadzą one do zatkania końcówek odpowiedzialnych za rozpylanie mgiełki paliwowej. Przy takim obrocie sprawy do komory spalania paliwo będzie trafiało w formie cieczy, a nie aerozolu, co wiąże się oczywiście z tym, iż nie zostanie one spożytkowane w optymalny sposób. Dlatego też kierowcy, którzy za wszelką cenę nie chcieliby dopuścić do takiej sytuacji, powinni uzupełniać paliwo jedynie na najlepszych stacjach.

Awaria wtryskiwaczy z pewnością da o sobie znać. Silnik zaczyna pracować zdecydowanie głośniej, pojawia się tzw. falowanie obrotów, a w skrajnych sytuacjach silne drgania jednostki napędowej są odczuwalne nawet w kabinie. Kierowcy często spotykają się również ze spadkiem mocy, problemami z dynamicznym przyspieszaniem oraz z większym zużyciem paliwa. Jak zatem poradzić sobie z problemem?

Regeneracja czy wymiana?


Zawsze najlepszym sposobem na skuteczne poradzenie sobie z awarią jest zakup nowych oryginalnych części. W przypadku wtryskiwaczy nie jest to jednak tak oczywiste, jak mogłoby się powszechnie wydawać? Dlaczego? Chodzi oczywiście o cenę. W zależności od marki pojazdu oraz typu zainstalowanych wtryskiwaczy kierowcy muszą liczyć się z kosztami wynoszącymi kilka tysięcy złotych za sztukę! W niektórych sytuacjach może się okazać, że kompleksowa wymiana będzie przewyższała swoją wysokością wartość pojazdu – szczególnie tego pochodzącego z rynku wtórnego.

Dlatego też zdecydowana większość kierowców decyduje się na proces regeneracji, który choć również nie jest specjalnie tani, to jednak pozwala najekonomiczniej rozwiązać kłopotliwą sytuację. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zlecenie warto powierzyć w ręce doświadczonych mechaników. Specjaliści z warsztatu Moto-Kris zajmą się kompleksową realizacją powierzonych im obowiązków, a wszyscy klienci każdorazowo mogą liczyć na indywidualne podejście oraz partnerskie warunki współpracy. W zależności od stopnia uszkodzenia elementów wtryskiwaczy ich rzetelna regeneracja może trwać nawet kilka dni.