Żyjemy w czasach, w których każdy dąży do wprowadzenia jak najbardziej ekologicznych rozwiązań. To właśnie jeden z powodów, dla których coraz częściej mówi się o samochodach, ładowanych prądem elektrycznym. Na rynku możemy się spotkać również z wieloma rodzajami ekologicznych paliw, wśród których możemy wymienić choćby LNG czy CNG. Co warto wiedzieć o stacjach LNG/CNG? O tym w naszym artykule. Zachęcamy do przeczytania.


Czym jest LNG?

 LNG to skroplony  gaz ziemny. W pojazdach LNG przechowywane jest w specjalnym zbiorniku kriogenicznym. Utrzymuje on gaz ziemny w postaci silnie schłodzonej cieczy (-130 stopni C) przy niskim ciśnieniu (10-16 bar) . Skroplony gaz ziemny wyróżnia się przede wszystkim tym, że ma około 600 razy mniejszą objętość niż w stanie gazowym, co sprawia, że jest dużo bardziej ekonomiczny podczas transportu i magazynowania.

 

LNG to ekologiczne paliwo, gdyż podczas spalania emituje do atmosfery dużo mniej zanieczyszczeń w porównaniu do oleju napędowego czy benzyny. Kolejną zaletą LNG jest wydajność. Nie możemy pominąć także atutu, jakim jest ekonomia – niskie koszty związane z magazynowaniem i transportem, a wynika to z możliwości wyboru dostawców z różnych części świata (optymalizacja kosztów zakupu i transportu). LNG wyróżnia się również ekologią, elastycznością dostaw oraz bezpieczeństwem. LNG to związek bezpieczny - nie wybucha, a odparowuje i rozcieńcza się w powietrzu.

 

Jedną z polecanych stacji LNG/CNG jest PGK Śrem. Stacja LNG/CNG w Mateuszewie została otwarta 10 Grudnia 2015 roku, jako odpowiedź na potrzeby transportu komunalnego i dalekobieżnego. Obiekt został przystosowany do zaspokajania potrzeb szerokiego grona klientów zewnętrznych, jak również wewnętrznej floty ciężarówek PGK. - mówi właściciel PGK Śrem.


Czym jest CNG?

 

CNG to sprężony naturalny gaz. Jest on stosowany do napędu pojazdów silnikowych zarówno z zapłonem iskrowym, jak i z samoczynnym. CNG to po prostu ekologiczne, wydajne i niskoemisyjne paliwo silnikowe.

Do zalet CNG zaliczamy między innymi niską emisję spalin
 nie zawierają  siarki , ołowiu i benzenu. Ponadto pojazdy te umożliwiają ograniczenie emisji CO2 od 10% nawet do 100% - jeśli wykorzystuje się biometan. Kolejną zaletą jest to, że posiada najwyższą liczbę oktanową wśród paliw silnikowych (od 110 do 120), jak i najwyższą wartość opałową wśród paliw silnikowych.  Napędzane gazem silniki pracują również ciszej; obniżenie poziomu hałasu o 5 decybeli w porównaniu z silnikami wysokoprężnymi ma szczególne znaczenie w przypadku wywozu odpadów i realizacji dostaw nocnych. To jedynie niektóre zalety, jakimi wyróżnia się ten rodzaj paliwa.