Bezpieczna jazda zależy nie tylko od odpowiedzialności samego kierowcy i przestrzegania przepisów drogowych, ale również sprawności poszczególnych układów. Jednym z nich jest zawieszenie oraz jego elementy, które mają wpływ między innymi na kontrolę nad autem. Warto być wyczulonym na jego ewentualne awarie, aby w odpowiednim momencie zasięgnąć pomocy mechanika samochodowego.

Rola układu zawieszenia

Bezpieczeństwo jazdy, jak również zachowanie się pojazdu na drodze, jest zależne od wielu elementów. Kluczowym jest jednak właśnie układ zawieszenia, który składa się z takich elementów jak między innymi:

  • amortyzatory,
  • wahacze,
  • drążki skrętne oraz reakcyjne,
  • resory,
  • stabilizatory.

Wymienione komponenty współpracują ze sobą, dlatego tak istotne jest, aby wszystkie były tak samo sprawne. Odpowiadają one bowiem za utrzymanie prawidłowej geometrii auta, amortyzację oraz mocowanie kół do zawieszenia. Jak widać, to właśnie od nich zależy między innymi prosty tor poruszania się samochodu, a także właściwa rekcja na manewry, które wykonuje kierowca. Stąd też kontrola układu zawieszenia jest obowiązkowym elementem okresowych przeglądów technicznych pojazdu.

Najczęstsze usterki i ich naprawa

Choć stan polskich dróg z roku na roku ulega poprawie, to jednak nadal pozostawia wiele do życzenia. To on nierzadko przyczynia się do powstawania awarii poszczególnych elementów układu zawieszenia. Warto zaznaczyć, że oczywiście niektóre komponenty, takie jak na przykład amortyzatory, z czasem naturalnie ulegają zużyciu i muszą zostać wymienione na nowe. Tym może zająć się między innymi warsztat Speed Service w Zawierciu. Warto mieć na uwadze, że ich niesprawność wydłuża drogę hamowania, a ponadto sprawia, że opony mają rzadszy kontakt z podłożem - mniejszą przyczepność. Objawy nieprawidłowego działania układu zawieszenia to także niepożądane drgania układu kierowniczego oraz nierówne zużywanie się ogumienia.

Szczególnie w okresie zimowym jest ono narażone na usterki. Zalegający na drogach śnieg może sprawić, że kierowca nie zauważy wysokiego krawężnika bądź sporej wyrwy w asfalcie. Agresywne najechanie na takie przeszkody doprowadza do dużych naprężeń i w efekcie zaburzenia geometrii układu czy też uszkodzenia drążków kierowniczych. Ponadto naprawa zawieszenia jest również konieczna ze względu na szybciej postępującą korozję. Wpływ na takie zjawisko ma sól drogowa wraz z wodą, ale także piasek. Podczas wizyty u mechanika powinna zostać przeprowadzona kompleksowa diagnostyka układu w celu oceny stopnia wyeksploatowania poszczególnych komponentów bądź ich uszkodzenia. Badaniu poddaje się także przyczepność koła, aby skontrolować sprawność zespołu tłumiąco-resorującego. Tylko profesjonalna interwencja jest w stanie uchronić kierowcę oraz innych uczestników ruchu przed groźnymi konsekwencjami awarii w układzie zawieszenia.