W przypadku każdego pojazdu wyróżnia się dwa typy szkła, które zostały zastosowane w oknach pojazdu. W przypadku tego na bagażniku, jak również bocznych zastosowano szkło hartowane, które w momencie uderzenia natychmiastowo rozpryskuje się w drobne kawałki. Natomiast przednia wykonana jest z podwójnej warstwy szkła, którą przedzielono folią PCV. To właśnie w jej przypadku najczęściej wykonuje się naprawę lub wymianę.

Przednia szyba w samochodzie a bezpieczeństwo jazdy

Szyba powinna zapewniać odpowiednią widoczność w trakcie jazdy. Wszelkiego rodzaju uszkodzenia w postaci odprysków, czy pęknięć mogą utrudniać odpowiednią reakcję względem tego, co dzieje się na drodze. Ma to miejsce przede wszystkim w sytuacji, gdy widoczne są ślady po uderzeniu, które układają się w charakterystyczne żyłki i ograniczają lub utrudniają obserwację drogi.

Wielu kierowców zastanawia się, czy należy wymienić lub naprawić szybę w momencie, gdy jest w przysłowiowym, jednym kawałku, jednak na jej powierzchni widoczne są odpryski lub ślad po uderzeniu. Odpowiedź jest jednoznaczna – tak. Po pierwsze jazda takim pojazdem może zakończyć się kontrolą przez policję, jak również zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego oraz mandatem. Samochód w takich stanie nie przejdzie również badania technicznego.

informuje specjalista z firmy Niko-Glas, która zajmuje się wymianą szyb w autach.

Skorzystaj z profesjonalnej wymiany szyby

To, jak bardzo wymiana szyby przebiegać będzie w sposób sprawny, zależy od tego, czy cały proces przeprowadza się w odpowiedni sposób. Błędny montaż tego elementu może doprowadzić do jej szybkiego uszkodzenia. Oznacza to, że niezbędny staje się ponowny zakup szyby.

Sprawność samochodu wpływa na to, jak pojazd zachowuje się w trakcie zdarzenia drogowego, chociażby w momencie kolizji. Podczas uderzenia szyba pozwala w pewnym stopniu zredukować jego impet. Jeśli jej struktura jest naruszona, jednocześnie jej wytrzymałość drastycznie spada. Jeśli tylko widoczne jest uszkodzenie, warto natychmiast zdecydować się na jej wymianę.