LPG to tanie i ekologiczne paliwo, które cieszy się dużą popularnością wśród polskich kierowców. Niektóre osoby obawiają się jednak, że obecność gazu w samochodzie grozi niebezpieczeństwem. Zupełnie niełusznie! Dowiedz się, jak należy dbać o samochód z instalacją gazową, aby posłużył Ci przez długie lata, a jego użytkowanie zawsze było bezpieczne.

Regularne przeglądy

Na początku warto zaznaczyć, że samochód z instalacją gazową nie jest bardziej niebezpieczny w eksploatacji niż auto zasilane tylko benzyną lub olejem napędowym. Pojazdy na LPG nie wybuchają – to mit. Aby zadbać o prawidłowe funkcjonowanie instalacji gazowej w samochodzie, trzeba jednak pamiętać o regularnych przeglądach. Przyjmuje się, że należy je robić co 10-15 tysięcy przejechanych kilometrów. W trakcie przeglądu specjaliści sprawdzają szczelność instalacji, wymieniają filtry gazu i podłączają auto do komputera diagnostycznego, aby sprawdzić ewentualne błędy. Postaw na warsztat, który ma doświadczenie w pracy z instalacjami gazowymi, taki jak Auto Gaz Śląsk z Katowic. Dysponuje on sprzętem niezbędnym do ich prawidłowej diagnostyki i serwisowania.

Sprawdzona stacja paliw

Choć litr LPG kosztuje około 2 razy mniej niż litr benzyny i oleju napędowego, niektórzy kierowcy chcą zaoszczędzić jeszcze bardziej, tankując na stacjach, które oferują podejrzanie tanie paliwo. Nie jest to dobry pomysł, bo jego jakość może nie być regularnie kontrolowana. Tymczasem słabe paliwo przyczynia się do szybszego zużycia instalacji, zwłaszcza wtryskiwaczy, oraz obniża komfort jazdy. Auto na gaz słabiej przyspiesza, zaczyna szarpać i więcej palić. Chęć zaoszczędzenia paru złotych może się więc skończyć sporym wydatkiem przy okazji wizyty w serwisie.

Odpowiedni poziom benzyny w baku

Niektórzy właściciele samochodów na gaz wychodzą z założenia, że skoro zainwestowali w instalację LPG, to mogą ograniczyć tankowanie benzyny do minimum, utrzymując jej niski poziom. Jazda na rezerwie jest jednak szkodliwa dla silnika. Zbyt mała ilość benzyny powoduje większą kondensację osadów, a w efekcie zabrudzenie układu paliwowego i awarię pompy paliwowej. Dodatkowo zimą niski poziom paliwa powoduje, że na wewnętrznych ściankach zbiornika osadza się woda, która spływa do benzyny. Skutkuje to kłopotami z rozruchem silnika oraz jego nierówną pracą na biegu jałowym i przy niskich obrotach.

Jazda samochodem na gaz nie różni się znacząco od użytkowania pojazdu zasilanego benzyną czy olejem napędowym. Wystarczy, że będziesz prawidłowo dbać o instalację gazową. Składaj regularne wizyty w serwisie, tankuj wysokiej jakości LPG i utrzymuj odpowiedni poziom benzyny w baku, a będziesz cieszyć się tańszym paliwem bez poważniejszych zmartwień.