Samochód osobowy to niewątpliwie bardzo duża inwestycja. Często słyszy się, że samochód to taka duża skarbonka, w którą trzeba w kółko inwestować pieniądze. Czy rzeczywiście tak jest? Jak uniknąć wydatków związanych z ciągłymi naprawami, wymianą części czy nakładaniem nowego lakieru? W jaki sposób dbać o auto, aby służyło nam przez wiele długich lat? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule!

Regularne przeglądy

Jeżeli chcesz, aby samochód służył Ci przez długi czas, a także wolisz uniknąć dużych wydatków związanych z naprawami, wykonuj regularne, przynajmniej coroczne przeglądy u sprawdzonego mechanika. Nie chodzi jednak o obowiązkowe kontrole, tylko o pełny, kompleksowy przegląd, podczas którego fachowcy tacy jak pracujący w firmie Macar Warsztat Samochodowy Marcin Wojciech sprawdzą wszystkie elementy składowe auta, w szczególności silnik, układ hamulcowy, kierowniczy, ale również zawieszenie, klimatyzację czy amortyzatory. Dzięki temu możliwe będzie wychwycenie usterki wcześniej, zanim dojdzie do zniszczenia części lub nawet całego podzespołu. Takie przeglądy wykonywane przed dalszą podróżą pozwolą również uniknąć niespodziewanych problemów na trasie, a także przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu.

Uzupełnianie płynów

Pilnowanie odpowiedniego poziomu płynów w aucie to podstawa. Szczególnie ważne jest zwracanie uwagi na poziom płynu w chłodnicy, a także tego, który jest odpowiedzialny za poprawne funkcjonowanie układu hamulcowego. Kolejnym ważnym płynem jest olej, który należy regularnie wymieniać, aby silnik pracował wydajnie i żeby pozostał w dobrej kondycji - najlepiej jest go wymieniać raz do roku, przy okazji przeglądu, chyba że samochód jest nadmiernie eksploatowany.

Pielęgnacja lakieru

Wnętrze samochodu to jedna sprawa, jednak równie istotne jest dbanie o jego zewnętrzną część, czyli lakier. Dlaczego to ważne? Ponieważ pojawienie się rdzy może doprowadzić do zniszczenia całego nadwozia. Jednak co zrobić, aby lakier wyglądał dobrze? Warto pomyśleć o woskowaniu. Tak jak w przypadku innych czynności, woskowanie powinno się przeprowadzać regularnie, ponieważ tylko aktywna warstwa ochronna będzie spełniała swoje zadanie.

Samo woskowanie to pokrywanie lakieru specjalną substancją, która nie tylko poprawia wygląd nadwozia, ale również zabezpiecza je przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, a także przed drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Takie zabiegi pielęgnacyjne wykonywane minimum dwa, trzy razy w roku sprawią, że samochód zawsze będzie wyglądał jak nowy!