Kiedy łapiemy ostatnie promienie słoneczne i korzystamy z wyjątkowo upalnych dni pod koniec lata, to już powinniśmy zacząć myśleć o nadchodzącym sezonie. Wraz z nadejściem nowej pory roku pojawiają się bowiem trudne warunki drogowe dla kierowców. Warto więc odpowiednio zadbać w tym czasie o nasze pojazdy. Sprawdź, jak przygotować samochód na jesień i poznaj sposoby na dostosowanie auta do panujących warunków.

Auto jesienią – jak zadbać o pojazd?

Każda pora roku wymaga od kierowców odpowiedniego przygotowania auta do panujących warunków. Bez względu na to, czy pokonujemy setki, czy tysiące kilometrów, czy posiadamy samochód osobowy, czy terenowy oraz, czy jeździmy sami, czy z rodziną podstawą jest odpowiedni stan techniczny naszych czterech kółek. To coś więcej niż tylko sezonowa wymiana opon u mechanika.

Okazuje się, że jesień stanowi wyjątkowo trudny okres dla posiadaczy samochodów. Częste opady deszczu, niesprzyjająca aura i coraz krótszy dzień to warunki, z którymi muszą się w tym czasie zmagać na drodze. Zaparowane szyby, śliska nawierzchnia czy zapach stęchlizny w pojeździe, to nie jedyne problemy, na które napotykają kierowcy podczas podróży. Choć o pojazd należy dbać zawsze, to musimy dostosować pielęgnację i ochronę do panujących warunków pogodowych. Jak przygotować auto na jesień? Oto kilka najważniejszych aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę po sezonie letnim:

1. Bezpieczne opony na jesień

Koniec lata wiąże się z nieuchronną zmianą pogody na gorsze. Warto więc wykorzystać ostatnie ciepłe, słoneczne i dosyć długie dni na zadbanie o auto przed jesienią. Jednym z najważniejszych zadań w tym okresie jest sezonowa wymiana opon. Uważa się, że ostatnim momentem na udanie się do wulkanizatora jest październik. Zazwyczaj powinno wykonać się tę czynność, kiedy temperatury zaczynają oscylować w granicach 10 stopni.

Kondycja ogumienia w okresie jesiennym jest wyjątkowo ważna. To bowiem właśnie w tym czasie kierowcy muszą mierzyć się z wyjątkowo śliską i trudną nawierzchnią. Warto więc zużyte wersje zamienić na nowe komplety. Ich przydatność ocenia się na podstawie wieku (zimówki starsze niż 5-6 lat oraz dziesięcioletnie opony letnie nie powinny być eksploatowane) oraz wysokości bieżnika. Pamiętajmy, że wizytę u fachowca musimy zaplanować z wyprzedzeniem.     

2. Czystość samochodu

Czego wymaga ochrona auta w sezonie jesiennym? Jednym z kluczowych elementów jest gruntowne sprzątanie. Zachowanie porządku nie tylko gwarantuje większy komfort jazdy, ale również zapobiega brzydkim zapachom i zbieraniu się wilgoci. Czyszczenie samochodu warto rozpocząć od solidnego wywietrzenia oraz dokładnego odkurzenia wnętrza. Aby pozbyć się śladów wakacyjnych podróży, możesz postawić również na pranie tapicerki.    

Co poza tym warto oczyścić w samochodzie przed jesienią? W tym okresie powinniśmy pomyśleć o wszelkich, nawet najmniejszych zakamarkach. Musimy umyć podwozie czy reflektory. Wszystkie czynności pielęgnacyjne pomogą dodatkowo w dojrzeniu ewentualnych niedoskonałości. Część z takich usterek może wymagać zastosowania odpowiedniej konserwacji przed zimą.  

czyszczenie auta na jesień

3. Stan oświetlenia

Gdy zastanawiamy się, jak zadbać o auto przed jesienią, to często zapominamy o światłach. To zdecydowany błąd, ponieważ odgrywają one w drugiej połowie roku bardzo ważną rolę. Kluczowa jest regularna kontrola oświetlenia. Można ją wykonać z pomocą współpasażerów. Sygnałem alarmowym powinna być zarówno nieświecąca żarówka, jak i jej mniejsza moc. Warto w tym czasie przeprowadzić przegląd i test instalacji elektrycznej.

4. Wentylacja i klimatyzacja

Czy zmagasz się z problemem parujących szyb? Ten problem może wiązać się z niewłaściwą klimatyzacją pojazdu oraz nieprawidłowym działaniem nawiewów. Dlatego też jednym z najważniejszych elementów przygotowań samochodu do jesieni jest zadbanie o wentylację w aucie. Dobrym pomysłem jest więc przeczyszczenie filtrów pyłkowych oraz odkurzenie kanałów i wylotów we wnętrzu naszych czterech kółek.  

5. Uszczelki i elektryka

Co może wywoływać nieprzyjemne zapachy w samochodzie? Najczęściej źródłem problemu jest przenikająca do wnętrza wilgoć. Problem ten może się nasilać wraz z pogarszającymi się warunkami pogodowymi. Szykując auto na jesień, należy więc wyjątkowo zadbać o zabezpieczenie uszczelek w drzwiach i prowadnic szyb. Pamiętajmy, że wilgotność źle wpływa na elektronikę. Powinniśmy więc dodatkowo zatroszczyć się o dokładne wyczyszczenie i zakonserwowanie kabli wysokiego napięcia.

6. Dobra widoczność w aucie

Wiemy już, że czystość pojazdu jest bardzo ważna. Warto zadbać o ten aspekt również w przypadku przedniej szyby. Jesienią kierowcy muszą zmagać się ze spadającymi z drzew liśćmi oraz zanieczyszczeniem na drodze będącym połączeniem wody i błota. Regularne zabiegi pielęgnacyjne nie tylko zapewnią lepszą widoczność, ale również przedłużą żywotność wycieraczek. Te również warto systematycznie sprawdzać – zwróć uwagę na kondycję i jakość piór oraz aluminiowych trzpieni.

samochód jesienią

7. Wizyta w warsztacie

Samodzielny przegląd auta przed sezonem może okazać się niewystarczający. Jak wiec przygotować samochód na jesień z pomocą warsztatu? Wśród oferowanych usług najlepiej postawić w tym okresie na kontrolę stanu akumulatora, przedmuchanie kanałów wentylacyjnych czy też sprawdzenie stanu płynu chłodniczego. Ważnym elementem wizyty może okazać się badanie układu hamulcowego.

8. Bezpieczeństwo na drodze jesienią

Zastanawiasz się, jak jeździć bezpiecznie jesienią? Przede wszystkim należy pamiętać, że okres ten wiąże się ze zmiennymi i jednocześnie trudnymi warunkami na drodze. Aby chronić zarówno siebie, jak i pozostałych użytkowników ruchu powinniśmy zawsze dopasowywać prędkość do aktualnej pogody. Zwróćmy uwagę na zanieczyszczenia, przymrozki i wilgoć na trasie, które mogą wpłynąć na zmniejszenie przyczepności pojazdu. Nie zapominajmy, że rozważna i spokojna jazda jest najskuteczniejszym systemem bezpieczeństwa.

Sprawdź również, jak podróżować z kotem.