Gdy przyjdzie nam kupować części do auta, musimy wiedzieć, że sprawa wygląda nieco inaczej niż codzienne zakupy w supermarkecie. W takim wypadku trzeba zwracać uwagę nie tylko na cenę i jakość, ale również na to, czy dany element pasuje do naszego samochodu. Możemy wprawdzie poprosić o pomoc mechanika, jednak to prawdopodobnie będzie się wiązać z dodatkowymi opłatami. Przyjrzyjmy się zatem, jak samemu dopasować części do auta, bez dodatkowych kosztów i zbędnego ryzyka.

Zacznijmy od sięgnięcia po dowód rejestracyjny.

Tam powinniśmy znaleźć informacje, takie jak marka pojazdu, jego generacja, pojemność i moc silnika oraz rok produkcji. Warto pamiętać, że ważny również może się okazać typ nadwozia oraz to, jaki napęd posiadamy – na tylne, przednie lub na wszystkie koła. Sprawdźmy też numer VIN, który musi znajdować się w dowodzie rejestracyjnym.

Jeśli część, do której szukamy zamiennika, została wymontowana z auta, możemy sprawdzić numer OEM, który powinien być na niej wygrawerowany. OEM to unikalny numer części, który nadaje producent – to znacznie ułatwia poszukiwania zastępczego elementu do naszego samochodu.

Gdy mamy wszystkie potrzebne informacje, warto udać się do dobrego sklepu z częściami.

Profesjonalny sklep motoryzacyjny, posiada w swoim asortymencie setki części – oryginalnych oraz zamiennych – do naszego samochodu. W tym momencie przyda nam się numer OEM, po którym sprzedawca szybko i sprawnie znajdzie zastępstwo, na przykład dla naszej chłodnicy. Jeśli nie mamy numeru OEM, potrzebne będą pozostałe informacje, znajdujące się w dowodzie rejestracyjnym – marka, model, generacja, silnik i rok produkcji. Bazując na tych danych, doradca klienta powinien wyszukać interesujący nas komponent. Pamiętajmy, że bo odszukaniu pasującego elementu, będziemy mieli zazwyczaj do wyboru oryginał lub zamiennik. W przypadku tego drugiego warto sprawdzić, czy producent cieszy się popularnością, bowiem niskie jakościowo elementy mogą przysporzyć więcej szkód niż pożytku.

Wyszukiwanie po numerze VIN

Opcjonalną możliwością, o której trzeba również pamiętać, jest wyszukiwanie części po numerze VIN – który został stworzony do dokładnej identyfikacji pojazdu. To najpewniejsza metoda doboru komponentów, jednak jedynie profesjonalne sklepy samochodowe umożliwiają taką usługę. Jednym z nich jest sklep motoryzacyjny Autocar, który został zintegrowany z katalogiem TecDoc© - umożliwiającym wyszukiwanie po numerze VIN. Korzystając z usług profesjonalistów, omijamy ryzyko ewentualnej pomyłki w doborze elementów do naszego auta.