Jak zezłomować stare auto?

Materiał partnera
2019-12-02

Każde stare auto będzie musiało skończyć kiedyś na szrocie. Jest to jedyna legalna metoda wycofania samochodu z obiegu. Ominięcie tej procedury może przynieść przykre konsekwencje w postaci dotkliwej kary finansowej i problemów z prawem. Wysłużone auto można również sprzedać, choć to także wiąże się z licznymi trudnościami. Jakie dokumenty potrzebne będą do zezłomowania samochodu. Gdzie to zrobić?

Autozłom- sposób na szybkie i legalne pozbycie się pojazdu

Jeżeli auto warte jest marne pieniądze, zostało uszkodzone tak mocno, że jego naprawa jest zupełnie nieopłacalna to najlepszym wyjściem będzie jego zezłomowanie. W tym celu należy udać się do jednej z licencjonowanych Stacji Demontażu Pojazdów, takiej jak np. Rago w Michowie. Specjaliści odzyskają z samochodu te części, które nadają się do ponownego użycia, a całą resztę auta zutylizują zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi i procedurami dotyczącymi ochrony środowiska. Warto zaznaczyć, że autozłomy płacą za każdy pojazd, który zostanie przekazany na szrot. Ceny ustalane są indywidualnie do każdego przypadku i wahają się w granicach od 300 – 600 złotych. W momencie oddania pojazdu na złom, nie musi być on sprawny. Jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, a nie mamy jak dostarczyć auta na szrot, możemy skorzystać z pomocy pracowników złomowiska, którzy przetransportują nasz samochód przy pomocy lawety. Koszt przewozu zostanie odliczony od końcowej kwoty, jaką uzyskamy za zezłomowanie auta.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Złomowisko nie przyjmie auta, które nie posiada żadnej dokumentacji. Aby móc legalnie zutylizować auto należy wraz z samochodem dostarczyć do Stacji Demontażu Pojazdów dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne, czytelny numer VIN, umowę kupna sprzedaży, jeżeli nie zdążyliśmy przerejestrować auta na siebie i kartę pojazdu, jeśli tylko została taka wydana. Po zdaniu pojazdu, pracownicy autozłomu wystawią stosowne zaświadczenie, z którym musimy udać się do urzędu komunikacji, aby wyrejestrować samochód. Fakt takiego działania musimy zgłosić również do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, gdzie mieliśmy wykupioną polisę.

Samodzielna rozbiórka auta- to wbrew prawu!

Wiele osób decyduje się na samodzielną rozbiórkę samochodu i sprzedaż pozyskanych w ten sposób części. Może się wydawać, że jest to działanie bardziej opłacalne niż przekazanie auta na złom, jednak takie rozwiązanie jest zupełnie sprzeczne z polskim prawem. Ponadto znalezienie klientów na droższe, ale używane podzespoły może zająć sporo czasu, a i tak nigdy nie mamy pewności, czy wszystko uda nam się sprzedać w całości.

Opracowanie artykułu:

Rago Sp. z o.o.

ul. Partyzancka 83, 21-140 Michów lubelskie
e-mail
telefon