Na elegancki wygląd wnętrza każdego pojazdu składa się wiele elementów. Jednym z nich jest tapicerka samochodowa, która poza walorami estetycznymi powinna być także wytrzymała na różne czynniki. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego wykończenia wnętrz, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej. Przedstawiamy zatem, jakie są rodzaje tapicerek samochodowych.

 

Tapicerka materiałowa

 

Tapicerka materiałowa to nie tylko najtańszy, ale i najmniej atrakcyjny pod względem wizualnym rodzaj wykończenia stosowany głównie w samochodach, w których niska cena jest ważniejsza od wyglądu oraz komfortu jazdy, ponieważ ten materiał jest niezbyt miły w dotyku ze względu na szorstkość oraz posiada mało atrakcyjną kolorystykę.


Tapicerka z alcantary

 

Ten rodzaj tapicerki możemy spotkać w samochodach o podwyższonym standardzie.

Posiada ona wiele walorów, zaczynając od stosunkowo niskiej ceny, a kończąc na wysokiej wytrzymałości. Tapicerka z alcantary dostępna jest w szerokiej gamie kolorów, a wytwarza się ją z poliestru i poliuretanu, które nadają jej miękkości oraz trwałości. Kolejną zaletą tej tapicerki jest to, iż można ją bardzo łatwo wyczyścić oraz jest przyjazna dla alergików.

 

Tapicerka skórzana

 

Tego typu tapicerka (jak w zasadzie wszystkie produkty wykonane ze skóry) kojarzyć nam się może z luksusem i właśnie dlatego też montowana jest ona w samochodach o najwyższej klasie, jeśli chodzi o wyposażenie. Tapicerka skórzana jest odporna na zabrudzenia oraz łatwa w czyszczeniu i występuje w różnych kolorach zarówno tych jasnych jak i ciemnych, a najczęściej stosowanymi kolorami są biały, kremowy oraz czarny. Posiadacze tego typu tapicerki w samochodzie powinni pamiętać także o tym, że aby skóra zachowała na długi czas swoje walory estetyczne, to powinna ona być odpowiednio pielęgnowana przy pomocy środków konserwujących.

 

Tapicerka welurowa

 

Jest to rozwiązanie dla osób ceniących sobie bardzo komfortowe warunki jazdy, ponieważ tapicerka z weluru jest bardzo miękka i miła w dotyku, a wnętrze pojazdu wydaje się z nią dużo bardziej przytulne. Niestety materiał ten bardzo chłonie wilgoć, przez co w samochodzie mogą wytworzyć się niezbyt przyjemne zapachy oraz trudno się ją czyści.

 

Jak zamontować tapicerkę samochodową?

 

Obszywanie elementów samochodu to nie łatwa sprawa i należy ją zlecić profesjonalistom. Jedną z firm, które możemy polecić w branży tapicerskiej, jest działająca na terenie województwa Wielkopolskiego i Kujawsko-Pomorskiego  firma Tropic, której pracownicy kompleksowo zajmą się obszyciem takich elementów jak kierownica, fotele, podsufitki czy boczków drzwiowych przy pomocy skóry naturalnej, a ponadto posiadają w swojej ofercie również naprawę oraz renowację tapicerki starych samochodów osobowych.